Dnes je pondělí 17. červen, svátek má Adolf,
je Mezinárodní den proti rozšiřování pouští.

Z našeho města
Menubox
Restbox

Komunální volby do Zastupitelstva města Dobříše jsou tady!

přidáno: 04. 10. 2018

O novém složení dobříšského zastupitelstva můžete rozhodnout už tento pátek a sobotu. V Dobříši bojuje o místa celkem 9 volebních stran. Přijďte zvolit strany, které podle vás naše město posunou o krok dál. Zvolte lidi, kteří budou co nejlépe pracovat a zároveň vzájemně spolupracovat s ostatními zastupiteli. Nejen na přehled všech stran s jednotlivými volebními čísly, ale také o tom, jak a kde správně volit, se dočtete v následujícím článku.

Již tento pátek 5. října a v sobotu 6. října se otevřou volební místnosti, tentokrát budou občané volit do zastupitelstva našeho města. Volební místnosti se otevřou zítřejším dnem ve 14:00 hodin a uzavřou se ve večerní 22:00 hodině. V sobotu pak budou moci občané přijít od ranní 8:00 hodiny do odpolední 14:00 hodiny.

Dobříšské volební strany

Volební číslo 1: TOP 09

Volební číslo 2: Občanská demokratická strana

Volební číslo 3: Komunistická strana Čech a Moravy

Volební číslo 4: ANO 2011

Volební číslo 5: Česká strana sociálně demokratická

Volební číslo 6: KDU-ČSL a nezávislí

Volební číslo 7: STAROSTOVÉ a nezávislí

Volební číslo 8: Otevřená radnice

Volební číslo 9: PRO DOBRÍŠ

Kde volit?

Tak jako v každých volbách je v Dobříši připraveno celkem 6 volebních okrsků.

Volební okrsek č. 1 je volební místnost: Společenská místnost Klubu důchodců, přízemí (vstup dvorem vlevo) Dobříš, Dukelské náměstí č. p. 443

Volební okrsek č. 2 je volební místnost: Učebna 2. základní školy Dobříš, nová přístavba, přízemí, Dobříš, Školní č. p. 1035

Volební okrsek č. 3 je volební místnost: Taneční sál Základní umělecké školy, přízemí, Dobříš, Mírové náměstí č. p. 69

Volební okrsek č. 4 je volební místnost: Učebna 5. mateřské školy, přízemí, Dobříš, Jeřábová č. p. 613

Volební okrsek č. 5 je volební místnost: Prostor Jídelny Dobříš, ul. Partyzána Svobody 940

Volební okrsek č. 6 je volební místnost: Učebna Základní školy Dobříš, Lidická č. p. 384

Konkrétní rozřazení dle trvalého bydliště voličů podle dobříšských ulic naleznete na internetových stránkách města Dobříše.

Jak správně volit do zastupitelstva?

Možností, jak označit volební lístek určený do zastupitelstva města je hned několik. Možné je udělit tolik hlasů, kolik je v určité obci zastupitelů. V Dobříši tedy celkem 21 hlasů.

První možnost volení

První možností je, že můžete zvolit jednu celou stranu. V tu chvíli označíte křížkem celou stranu a všech 21 hlasů (pokud je v kandidátní listině 21 kandidátů) získávají kandidáti této volební strany.

Druhá možnost volení

Druhá možnost, kterou lze zvolit, může nastat ve chvíli, kdy chcete zvolit stranu, ale nesouhlasíte s lídrem nebo jinými kandidáty strany. V tuto chvíli budete křížkovat jednotlivé kandidáty ve straně. Pokud neoznačíte 21 kandidátů křížky, vaše zbylé hlasy do počtu 21 propadají.

Třetí možnost volení

V rámci třetí možnosti můžete volit různé kandidáty z různých stran. Tady je důležité opravdu počítat a nepřekročit počet 21 křížků, pokud by se totiž tak stalo, váš volební lístek propadá. Pokud všech 21 křížků nerozdáte, nic se neděje a počítají se hlasy pouze vámi zvolených kandidátů.

Čtvrtá možnost volení

Poslední možností je volba, kdy zvolíte jednu stranu, kterou označíte hlavním křížkem, a poté v jiných stranách označíte jednotlivé kandidáty, které byste chtěli mít v zastupitelstvu. Pokud tak rozdáte jednotlivě 4 hlasy jednotlivým kandidátům, zbylých 17 hlasů se rozdělí od shora straně, kterou označíte křížkem jako celek.

Nezapomeňte občanský průkaz

Důležité je nezapomenout doma průkaz totožnosti. Jednat se nemusí pouze o občanský průkaz, ale můžete také dorazit i s cestovním pasem České republiky. Cizinci musí dorazit mimo jiné i s průkazem o povolení k pobytu.

Hlasovací lístky ve schránkách

Hlasovací lístky byste měli již v současnosti naleznout ve svých schránkách. Dodány totiž mají být 3 dny před zahájením voleb. Pokud jste lístky neobrželi, ve dnech voleb vám okrsková volební komise vydá za chybějící nebo jinak označené hlasovací lístky nové.

Pozor na pravidla!

Mimo průkaz totožnosti má občan také povinnost se před hlasováním odebrat do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, jinak mu okrsková volební komise hlasování neumožní.

autor článku: Redakce DA