Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Přechod v Dobříši je pro chodce bezpečnější hned dvakrát

přidáno: 12. 05. 2021

O něco více bezpečněji se nyní budou cítit chodci, přecházející Příbramskou ulici z jedné strany na druhou v blízkosti křížení ulic Tylova a Lesní. Dosud nenasvícený přechod představoval hlavně nebezpečí pro školáky z nedaleké ZŠ Trnka či pro návštěvníky evangelického kostela.

O něco více bezpečněji se nyní budou cítit chodci, přecházející Příbramskou ulici z jedné strany na druhou v blízkosti křížení ulic Tylova a Lesní. Dosud nenasvícený přechod představoval hlavně nebezpečí pro školáky z nedaleké ZŠ Trnka či pro návštěvníky evangelického kostela.

Město Dobříš na realizaci osvětlení získalo 120 000 Kč od Nadace ČEZ v rámci grantu Oranžový přechod. Dalších 40 000 Kč na vybudování středového ostrůvku přidalo ze svého rozpočtu, takže přechod je nyní pro chodce bezpečnější hned dvakrát.

„Ve stejné ulici o něco níže již jeden Oranžový přechod máme. Řekli jsme si tedy, že po několika letech absence bychom mohli zažádat o druhý. Jsme rádi, že to vyšlo a grant nám byl v plné výši přiznán. Příbramská ulice je vlastně krajskou komunikaci II/114, takže slouží nejen jako výpadovka k nájezdu na dálnici D4 a dále směr Příbram či Praha, ale je rovněž i příjezdovou cestou do města. Zvláště pak na podzim a v zimním období, kdy bývá během ranních a odpoledních hodin snížená viditelnost, byl tento přechod pro řidiče značně nepřehledný. Že jsme udělali krok správným směrem, již dokazují pozitivní ohlasy ze strany vedení a učitelů z výše uvedené základní školy,“ uvedl během úterního zprovoznění přechodu starosta Dobříše Pavel Svoboda.

„Nejvíce střetů vozidel s chodci se podle statistik odehraje právě za šera či v noci, tedy při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 procent. Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Město Dobříš přitom již podruhé dobře zúročilo získané finanční prostředky v rámci grantu Oranžový přechod, neboť čím více bude mít na této frekventované komunikaci nasvícených přechodů, tím pochopitelně lépe,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Své díky Nadaci ČEZ vyjádřil také místostarosta Tomáš Vokurka: „Přechody na takto frekventovaných silnicích bývají velmi nebezpečné. Tady jde navíc o místo, kde se velmi často vyskytují děti, a tak jsem opravdu rád, že se povedlo zbezpečnit také tento přechod. Věřím, že hlavně za špatné viditelnosti upozorní speciální osvětlení řidiče na možné chodce ve vozovce.“

Oficiální poděkování za realizaci úpravy právě tohoto přechodu už zaslala vedení města také paní ředitelka ZŠ Trnka, která se nachází v těsné blízkosti křižovatky. Právě tento přechod se stává jednou z hlavních cest, kterou využívají děti při příchodu a odchodu z této školy.

Nadace ČEZ podpořila podobné projekty už více než 25 miliony Kč

Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti chodců formou instalace osvětlení přechodů jak v zastavěných oblastech (intravilán), tak i mimo ně (extravilán). Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. Za posledních sedm let vyčerpali žadatelé o grant více než 25 milionů Kč na 172 projektů. Slovo projekt je přitom na místě, neboť někde „oranžově“ nasvítili i více přechodů najednou.

Ve Středočeském kraji bylo od roku 2013 zrealizováno 22 projektů, přičemž Oranžových přechodů jako takových je rovněž více. Příjem letošních žádostí byl uzavřen posledního dubna. Na realizaci správní radou Nadace ČEZ podpořených projektů budou mít města a obce jeden rok.

autor článku: Ota Schnepp - mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy