Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Dobříš: Reakce starosty a jeho kolegů na Brodce a výpověď koaliční smlouvy

přidáno: 21. 06. 2022

Zastupitelé města Dobříš Adam Böhm, Daniel Flígr, Dagmar Mášová, Pavel Svoboda, Jitka Urbanová a Tomáš Vokurka reagují na vyjádření svých kolegů zastupitelů ze sdružení nezávislých kandidátů PRO Dobříš.

Vážení přátelé Brodců, vážení občané Dobříše,

pokud se z Brodců stane příjemná a klidná část našeho města, nebude to díky, ale spíš navzdory aktivitám zastupitelů podepsaných pod příspěvkem „O Brodcích, slibech voličům…“. Hlavní nástroj, který má město pro definici hustoty zástavby, charakteru území a využití pozemků na Brodcích, je územní plán a územní studie. Poslední termín na schválení územní studie Brodce byl začátkem tohoto roku. Tento termín jsme stihli a jsme přesvědčení, že územní studie zachovává zelený a odpočinkový charakter oblasti a dále ho posiluje.

Nakonec se můžete podívat sami, územní studii najdete na webu města zde.

Zastupitelé podepsaní pod uvedeným příspěvkem ovšem dlouho zpracování územní studie zdržovali a blokovali a zaznívaly od nich návrhy jako vykoupit pozemky od stávajících majitelů (investice v řádu stovek milionů Kč) nebo výstavbu obstruovat a s majiteli se soudit (přestože platný územní plán označuje pozemky jako stavební).

Otázka tedy není, jak mají Brodce vypadat, ale jakým způsobem toho chceme dosáhnout. My jsme přesvědčení, že správná je taková cesta, která respektuje platné zákony, územní plán, hledá dohodu a dívá se na město koncepčně. Jsme proti postupu, který může město zadlužit na desítky let, který hrozí město vtáhnout do vleklých soudních sporů, který se odmítá podívat na Brodce jako na celek a který za jediné měřítko kvality života v Brodcích považuje to, jestli nezastavitelných pozemků bude 16 nebo 20.

V souladu s koncepčním rozvojem v Brodcích rada města schválila vybudování kanalizace. Tuto kanalizaci, která je nadimenzována pro všechny současné i budoucí domy v Brodcích, vybuduje na své náklady jeden z vlastníků stavebních pozemků v Brodcích, včetně přečerpávací stanice a dovedení přípojky až k hranici existujících chat. Toto řešení tedy do budoucna umožní napojení celé lokality na městskou kanalizaci. Po kolaudaci investor předá celé dílo zdarma městu. Toto je řešení, které pomáhá chránit přírodu v Brodcích a navíc město nestojí ani korunu.

Poslední poznámka se týká výpovědi koaliční smlouvy. Zastupitele do září, kdy budou komunální volby, už žádné významnější rozhodnutí nečeká. Jediný dopad vypovězení koaliční smlouvy je, že to podepsaným dává možnost umýt si nad výsledným stavem ruce. Nakolik to je opodstatněné po 45 měsících koaliční spolupráce a 3 měsíce před koncem volebního období, ať posoudí každý sám.

autor článku: Adam Böhm, Daniel Flígr, Dagmar Mášová, Pavel Svoboda, Jitka Urbanová, Tomáš Vokurka - zastupitelé města Dobříš