Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

FOTO: Jaké bylo slavnostní otevření GALERIE EMILY na zámku Dobříš?

přidáno: 30. 05. 2022

Slavnostní otevření Galerie Emily v nově zrekonstruovaném prostoru oranžerie zámku Dobříš, které se konalo 14. května, si nenechalo ujít několik desítek lidí z Dobříše a okolí. Vernisáž s malbami paní Milerové navštívila také paní kněžna Livie Colloredo-Mannsfeldová.

Slavnostní otevření nové Galerie Emily na dobříšském zámku, které se konalo společně s vernisáží výstavy obrazů malířky a umělkyně Emílie Milerové, se neslo ve velmi příjemné a přátelské atmosféře.

Do nově a moderně zrekonstruovaných prostor oranžerie u zámeckého anglického parku dorazilo na slavnostní otevření Galerie Emily několik desítek návštěvníků. Odpoledne v oranžerii zahájil houslista Karel Čihák, který svou jedinečnou energií a dokonalými tóny svého nástroje navodil všem přítomným úsměv na rtech, a hlavně tak udělal velkou radost samotné umělkyni.

Galerie Emily si na své otevření musela počkat neuvěřitelných deset let, což v úvodu slavnostního otevření připomněla paní Pavla Slancová, která celou expozici v galerii připravovala: „S panem Zdeňkem Milerem a jeho ženou Emilií jsem se seznámila už před více než dvaceti lety. V té době jsem na dobříšském zámku provozovala galerii JCM, kde jsem postupně představovala ilustrátory dětských knih, a tak nebylo možné neuvést do útulných prostor slavného otce pohádkové figurky Krtečka. Po asi deseti letech našeho přátelství vznikl nápad vytvořit u nás v Dobříši galerii s expozicí legendárního Krtečka a další tvorby manželů Milerových. Člověk míní a život mění. Pan Miler nás bohužel opustil a nám už se zdálo, že původní nápad se nikdy nezrealizuje. Ve francouzském parku dobříšského zámku i v oranžerii, jejíž prostory byly původně zamýšlené právě pro galerii, byla navíc zahájena rekonstrukce, která se stala ekonomicky i časově velmi náročnou. Nakonec se ale původní projekt oživil a jeho myšlenka se zrealizovala. Nakonec ve spolupráci majitelů zámku a paní Emilie Milerové, která odkaz a přání svého manžela chtěla vždy splnit.“

Do krásného a světlého prostoru oranžerie byla galerie umístěna velmi citlivě a všichni přítomní si chválili znovuotevření tohoto prostoru veřejnosti. Paní Milerové i paní Slancové přišla za jejich práci osobně poděkovat také kněžna dobříšského zámku paní Livie Colloredo-Mannsfeldová v doprovodu ředitele zámku pana Pavla Krejcárka. Gratulaci za vedení města oběma dámám pak předala místostarostka Dagmar Mášová.

Po slavnostním otevření Galerie Emily a slavnostním přípitku k zahájení výstavy obrazů paní Milerové se všichni návštěvníci rozprostřeli do prostor oranžerie, aby mohli obdivovat krásná díla umělkyně a užívat si tu slavnostní a velmi příjemnou atmosféru.

Radost z realizace tohoto projektu má také paní Milerová: „Musím říct, že mám z Galerie Emily výborný pocit a cítím se tu moc hezky. Vlastně jsem všechno nechala na Pavle Slancové a ona dokázala vše opravdu krásně nainstalovat. Ono se to nezdá, ale jednání a přípravy nám opravdu zabraly dlouhých deset let.“

V galerii nyní najdete výstavu obrazů, které paní Milerová malovala olejovými barvami, jak ale sama prozradila, už na podzim bude výstava doplněna o její čínskou tvorbu.

A kde bere stále usměvavá paní Emílie energii do života a inspiraci pro svou tvorbu?

„Teď zrovna mám období, že mě inspiruje úplně všechno. Nejvíc mě ale baví vnímat přírodu, hvězdy, nebe, měsíc, archanděly a celý vesmír. Prostě jsem spokojená v takovém svém krásném světě," prozradila s usměvem paní Milerová.

FOTOREPORT Slavnostního otevření Galerie Emily naleznete na facebookovém profilu Dobříšsko aktuálně.

autor článku: Denisa Havlíčková