Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

FOTO: Slavnostní požehnání nových varhan v Dobříši bylo krásným zážitkem

přidáno: 14. 06. 2022

V neděli 12. června na svátek Nejsvětější Trojice se v dobříšském farním kostele konala slavnostní poutní mše svatá s žehnáním varhan. Nové varhany požehnal emeritní biskup pražský, Mons. Karel Herbst SBD. Slavnostní okamžiky provázela velmi příjemná atmosféra, kterou si užily desítky lidí.

Biskup Karel Herbst ve svém kázání všem přítomným připomněl, jak důležitou roli, varhany a varhanní hudba v kostelech mají. „Víte, varhany a jejich jedinečné tóny v sobě mají neuvěřitelnou sílu. Jednou jsem byl u křtu tří dětí na Moravě, kde si rodina objednala k této slavnostní příležitosti úžasný orchestr. Pan táta, možná dědeček, ke mně ale po slavnosti přišel a řekl: „Víte, pane faráři, hráli a zpívali krásně, ale v kostele, mají znít varhany“. A já s ním musel souhlasit. Varhany totiž dokáží zastavit lidi, jejich tóny mnohdy lákají do kostela i nevěřící, uklidňují, hladí… Je úžasné, že tady v Dobříši máte takový nástroj a dokonce zcela nový,“ ve svém proslovu dále pan biskup přiznal, že si myslel, že nové varhany byly do dobříšského kostela darovány. Když však slyšel, co vše za jejich stavbou stálo a jak dlouho trvalo shromáždění potřebné finanční částky k realizaci celého díla, byl z dobrovolnosti a nadšení lidí z Dobříše i okolí doslova dojatý.

Celou slavnostní mši svatou pak provázely od začátku až do konce krásné tóny varhan, na které hrála Ivana Kylarová. Slavnostní a velmi příjemná atmosféra prostoupila celým kostelem. Doslova za srdce chytal všechny přítomné úžasný pěvecký výkon pana Lukáše Hynka a nádherné tóny trubky doplněné o zvuk tří fléten, které hladily člověka po těle i duši.

Na samotném závěru mše tak za všechny z dobříšské farnosti promluvila paní Dostálová, která připomněla, jak to vlastně s varhany v Dobříši bylo a poděkovala panu Kylarovi za jeho práci.

„Dlouhotrvající provizorní stav na kůru kostela, na kterém byly umístěny zapůjčené malé varhany, velmi omezoval působení chrámového sboru. Proto bylo v květnu 2014 rozhodnuto, že bude vypracován návrh na nové varhany, čehož se ujal člen pastorační rady Ivo Kylar,“ uvedla v úvodu své řeči paní Dostálová.

Ustanovující schůze spolku Sdružení pro obnovu dobříšských varhan v kostele Nejsvětější Trojice, z. s. proběhla v březnu 2015. Spolek dále fungoval ve složení předseda Ivo Kylar, členové rady spolku Jan Lachman, Květoslav Vtípil a kontrolní komise Mgr. Stanislav Vacek, Jan Voděra a Petra Šimková a později Rita Lyons Kindlerová.

„Hlavní činností a cílem spolku bylo získávání finančních prostředků na stavbu nových varhan a koordinovat přípravu projektu. Aktivity spolku se převážně zacílily na pořádání benefičních koncertů. Ty si pak získaly své pravidelné posluchače, a kromě finančních prostředků vytvořily prostor pro propagování našeho projektu. Díky grantu z dotačního fondu města Dobříš a velké podpoře majitele dobříšského zámku mohl spolek za dobu působení uspořádat více jak 50 koncertů vážné i nevážné hudby. Projekt obnovy varhan ve farním kostele oslovil nejen „kostelní“ ale i širokou veřejnost ve městě a okolí. A tak na krásném prospektu varhan by mohlo být napsáno „Dobříš sobě a Bohu,“ uvedla dále paní Dostálová.

Současně se sháněním finančních prostředků, byla také vybrána varhanářská dílna Kánský - Brachtl z Krásné Loučky u Krnova, která dostala stavbu nového nástroje na starost. Jejich nabídka v ceně 4 291 870 Kč totiž splňovala požadavky zadání, které znělo: Varhany se dvěma manuály, mechanickými trakturami, 15 rejstříky a cca s 1 000 píšťalami.

„Práce na stavbě nástroje započaly 17. listopadu 2021 a probíhaly až do druhé poloviny prosince 2021. Během nich došlo k vyzdvižení všech dovezených dílů varhan na kůr kostela a následně nastala montáž varhanního stroje do původní skříně. I přes značně nízké teploty v kostele probíhalo intonování a ladění píšťal panem Brachtlem a intonérem panem Henychem. Varhany byly nakonec odzkoušeny organologem Štěpánem Svobodou a 21. prosince 2021 předány do užívání dobříšské farnosti za přítomnosti p. Mgr. Jaromíra Kánského, Josefa Brachtla, Štěpána Svobody, Ivo Kylara a P. Angela Scarana,“ dodala nakonec paní Dostálová, která poté osobně poděkovala panu Kylarovi a požádala ho o závěrečné slovo.

Při svém závěrečném slovu pan Kylar nezapomněl znovu poděkovat všem dárcům, podporovatelům, ale i své ženě, která mu po celou dobu byla oporou. Zároveň také všem přítomným ukázal pamětní desku se jmény všech dárců, která bude vložena do varhanní skříně na památku pro další generace. Nové varhany, totiž budou v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši hrát lidem další desítky a možná i stovky let…

Za svou práci a neutuchající elán při shánění finančních prostředků na tento velkolepý projekt sklidil pan Ivo Kylar v neděli v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši velký potlesk a mnoho slov uznání.

Podívejte se na FOTOREPORT ze Slavnostího požehnání nových varhan v kostele Nejsvětější Trojice v Dobířši, který naleznete na facebookovém profilu Dobříšska aktuálně.

autor článku: Denisa Havlíčková