Dnes je pátek 29. září, svátek má Michal.

hudební festival Dobříš

FOTO: Stovky rodin s dětmi navštívily včera lampionový průvod v Dobříši

přidáno: 06. 11. 2022

V sobotu 5. listopadu se anglický zámecký park v Dobříši proměnil v les plný pohádkových bytostí. S přicházející tmou se pak park postupně měnil v kouzelnou cestu plnou světýlek a lampionů. Rodinné centrum Dobříšek zde totiž uspořádalo svůj tradiční lampionový průvod pro rodiny s dětmi, na který dorazil rekordní počet návštěvníků.

Více než 2 500 lidí navštívilo včerejší Lampionový průvod RC Dobříšek: Cesta pohádkovým lesem. Už před zahájením akce vedla dlouhá fronta plná dospělých i dětí celou alejí od brány zámeckého anglického parku až k hlavní Pražské ulici. Trpělivost při čekání se ale určitě vyplatila…

Brána pohádkového lesa se prvním příchozím otevřela v 15:30 hod. a hned u vstupu všechny příchozí přivítal legendární Večerníček. Mnoho rodičů tady na začátku parku využilo možnosti koupit si horký čaj, kávu nebo svařák a vydalo se s dětmi na pohádkovou cestu.

V úvodu stezky čekalo děti vodnické stanoviště, kde kromě lovení papírových rybiček mohly vidět opravdové ryby. Akce se účastnil také profesionální lukostřelec se svou ukázkou lukostřelby z Litohlav. Na dalším stanovišti pak děti i rodiče jen tak trochu postrašili veselí duchové a cestu dál jim ukazovali pavouci, kteří je zavedli až k vtipným čarodějnicím, kde na ně čekalo dokonce i malé občerstvení. Za nimi pak návštěvníci potkali Mini s malým čertíkem a známým Batmanem a o kousek dál rodinu upírů, kde plnily děti další úkol v podobě strefování se na strašidlo.

Před dalším pohádkovým zastavením čekalo na všechny návštěvníky interaktivní divadlo Chodící dřevo, které kromě svých krásných loutek nechalo děti se vydovádět s nejrůznějšími zvuky a tóny.

Asi uprostřed pohádkové cesty čekali na návštěvníky pirátky, které hlídaly nejen svůj poklad, ale také vstup do opravdového pekla. To mohli navštívit jen ti nejodvážnější. Tihle čerti se totiž s nikým nemazlili a nekompromisně si brali každého, kdo jen trochu páchl po hříchu. Komu se však ze spárů pekla podařilo vyváznout, dostal pak za odměnu od pirátek razítko.

Ani letos na lampionovém průvodu v Dobříši nechyběl oblíbený Rumcajs se svou Mankou i vílou Amálkou. Novinkou letošního lampionového průvodu bylo stanoviště čaroděje Mrakomora s Večernicí, kteří měli pro děti připravené originální přívěsky. Hned za nimi čekal na všechny návštěvníky vtipný trpaslík Šmudla se svými počtářskými hádankami. Za správnou odpověď pak děti i rodiče mohli dál za krásnou Sněhurkou a zlou ježibabou.

V druhé polovině pohádkové cesty pak čekal nádherný Mrazík s Marfušou, kteří dětem rozdávali zdravé tyčinky k malé svačince.

Téměř před koncem stezky se pak děti mohly svézt zdarma již tradičně na koníkovi. Což většina dětí s nadšením využila.

Na dalším stanovišti už čekaly příchozí tři krásné slečny, které představovaly princeznu Růženku, čarodějnici a muchomůrku. Děti tady měly za úkol poznat ze třech květin právě růže, což pro nikoho nebyl žádný problém.

Předposledním stanovištěm byl pak legendární Fabián – Brdských lesů pán, u kterého děti skládaly puzzle s jelencem běloocasým, který je s lesy a Dobříší úzce spojen. Kdo takový úkol splnil, mohl pak přejít ke královi a jeho krásné královně. Tady byly pro děti připraveny krásné odměny od štědrých sponzorů dobříšského lampionového průvodu a také pochvala od samotného pana krále.

Všechny návštěvníci pohádkového lampionového průvodu pak čekala krásná finálová cesta francouzskou zahradou na nádvoří zámku Dobříš. Tady byla možnost zakoupit opět něco dobrého i krásného.

S postupně slábnoucím denním světlem se zámecké parky rozsvítily světýlky, které vedly všechny malé i velké účastníky průvodu tou správnou cestou.

Lampionový průvod Rodinného centra Dobříšek opět předčil všechna očekávání.

"Akce byla úžasná, počasí nám vyšlo a sešlo se nám přes 50 nadšených dobrovolníků, kteří se do pohádkových rolí opravdu vžili. Letos dorazilo výrazně více lidí než minulý rok, dokonce jsme o 30 minut museli prodlužovat, aby se dostali všichni dovnitř. Můj obdiv mimo jiné patří mé kolegyni Petře, která statečně zpomalovala frontu, aby zajistila to, že si to v parku všichni užijí. Většinou nás návštěvníci chápali, i když je nám jasné, že dlouhé čekání ve frontě bylo zvláště pro děti náročné. Ale dělali jsme to hlavně pro vás - abyste si mohli v parku pak trasu užít a naše pohádkové bytosti nebyly ušlapány v davu. Děkujeme ještě jednou za pochopení, sponzorům za pomoc a dary, dobrovolníkům za jejich čas a statečnost v chladném počasí a všem skvělým návštěvníkům, že dorazili a užili si to s námi!" dodává k lampionovému průvodu jeho hlavní organizátorka Veronika Liotard, která se právě touto akcí po více než dvou letech rozloučila s funkcí koordinátorky Rodinného centra Dobříšek.

Veronika Liotard, nová koordinátorka Lenka Novotná a celý týmu Dobříšku akce mimo jiné děkují hlavně úžasným dobrovolníkům, kteří dokázali akci vdechnout pohádkovou atmosféru. Díky všem sponzorům a také díky tolerantním návštěvníkům, kteří se pohádkový lampionový průvod v Dobříši opět povedl skvěle. Už nyní se všichni těšíme ten příští…

Celý FOTOREPORT z pohádkového lampionového průvodu v Dobříši najdete na facebookovém profilu Dobříšsko aktuálně, z. s. 

SLEDUJTE NÁS!

autor článku: Denisa Havlíčková