Dnes je sobota 3. prosinec, svátek má Barbora.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Havarijní stav mostu na hlavní ulici v Dobříši opět komplikuje dopravu

přidáno: 03. 02. 2022

Středočeská Krajská správa a údržba silnic dnes uzavřela most na hlavní silnici přes Pilský potok v Dobříši. K současné situaci se už vyjádřilo vedení města i tisková mluvčí krajské správy a údržby silnic.

„K tomuto rozhodnutí došlo na základě mimořádné mostní prohlídky, která se uskutečnila tento týden. Tato prohlídka zjistila vážné poškození konstrukce mostu s rizikem zborcení vozovky,“ uvedl za město Dobříš místostarosta Tomáš Vokurka, který dnes na místě od rána řešil problém se silničáři, zástupci kraje i dobříšského úřadu. 

O tom, že každodenní doprava přes památkově chráněný most již není bezpečná informovala ČTK také mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová

„Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje již zadala požadavek na vytvoření projektové dokumentace pro havarijní sanaci mostu. Příprava projektu, výběr dodavatele i vlastní realizace dočasné sanace bude ​dle vyjádření zástupců KSUS trvat minimálně 6 měsíců, po tu dobu bude most ​dopravě zcela uzavřen. Po provedení ​těchto sanačních oprav proběhne další posouzení​ statiky, podle výsledku bude možné obnovit na mostě dopravu alespoň kyvadlově pro vozidla do 3,5 t,“ upřesnil místostarosta Dobříše.

Petra Kučerová dále za krajskou správu a údržbu silnic k současné situaci v Dobříši uvedla: „Připravujeme nejvhodnější a nejrychlejší řešení, jak most stabilizovat tak, abychom na něj mohli vrátit alespoň kyvadlovou dopravu s omezenou zátěží. Na tomto stavu mostu má značný podíl nákladní doprava, kdy těžké vozy přes most jezdily i přes zákaz,“ dodala za krajskou správu a.

Od dnešního dne platí vyznačené objízdné trasy

„Hlavní objízdná trasa, především pro tranzit a veškerou nákladní dopravu, vede od křižovatky Prachanda po silnici č. II/114 směrem na Starou Huť, následně ulicí Pod Hřbitovem okolo ČOV zpět na napojení průtahu Pražskou ulicí. Kvůli uzavřenému úseku se mění i trasy autobusů. S okamžitou platností byla zrušena autobusová zastávka U Kostelíčku, v následujících dnech bude zřízena náhradní zastávka U Pivovaru,“ upřesnil k objízdným trasám za vedení města Tomáš Vokurka.

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje jako vlastník ​a správce mostu zároveň pokračuje ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v přípravě projektu pro celkovou ​komplexní rekonstrukci mostu se zachováním jeho historických prvků.

Most přes Pilský potok se měl původně v roce 2020 zbourat. O jeho záchranu se však tehdy významným způsobem zasadil Okrašlovací spolek Dobříše v čele s Petrem Kadlecem, který inicioval sepsání petice a následné prohlášení mostu za historickou kulturní památku.

​„Nenadálá situace nás samozřejmě netěší, bohužel​ nezbývá než respektovat odborné posudky autorizovaných statiků a zástupců KSUS. Prosíme, ​respektujte dopravní značení a dbejte na objízdných trasách zvýšené opatrnosti,“ dodal místostarosta města Dobříše Tomáš Vokurka.

autor článku: redakce DA (www.mestodobris.cz)