Dnes je sobota 3. prosinec, svátek má Svatoslav,
je Mezinárodní den zdravotné postižených .

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Historicky první referendum v Dobříši. Umožní ho zastupitelé?

přidáno: 14. 02. 2022

Umožní zastupitelé občanům města Dobříše svobodně rozhodnout o budoucím charakteru města a zamezení další zástavby volné krajiny? Sledujte hlasování na veřejném jednání zastupitelstva ve čtvrtek 17. února 2022.

Návrh na vyhlášení místního referenda předložili čtyři dobříšští zastupitelé ze sdružení nezávislých kandidátů PRO DOBŘÍŠ - Ing. Václav Bálek, MVDr. Jaromír Bláha, Romana Bodorová a Bc. Jana Vlnasová.

Pokud zastupitelé ve čtvrtek schválí vyhlášení místního referenda, uskuteční se na podzim tohoto roku souběžně s termínem komunálních voleb, tedy současně s volbou zástupců do zastupitelstva obce.

„Chceme, aby se občané mohli vyjádřit k tak zásadnímu rozhodnutí, jakým je budoucí charakter města. Politická reprezentace, jakákoliv, má znát názor občanů a respektovat jej. Město potřebuje v této věci jasnou a dlouhodobě pevnou vizi hned. Otázka má souvislost s tématy, která se rozhodují již nyní – zda budeme stavět přivaděč vody s kapacitou pro deset nebo patnáct nebo dvacet tisíc obyvatel, jaká bude kapacita infrastruktury obecně včetně dalšího občanského vybavení.“, vysvětluje Václav Bálek.

Občané města dlouhodobě vyjadřují názor, aby Dobříš zůstala malým městem do 10 000 obyvatel

Například na veřejném fóru „Dobříš Vašima očima aneb Hledáme 10 priorit“ v roce 2018 občané označili jako dvě ze tří nejvyšších priorit „nerozšiřovat výstavbu do volné krajiny“ a „zachování stávajícího charakteru menšího města do 10 000 obyvatel“.  Zároveň Program rozvoje města Dobříše na období 2021 - 2028, který představuje strategickou vizi jako dlouhodobý obraz o budoucnosti města a formování rozvoje města uvádí: „Město DOBŘÍŠ je klidným, bezpečným a čistým městem s přiměřeným počtem obyvatel do 10 000…“. „Tyto koncepční dokumenty však nejsou závazné ani pro vedení města ani pro zastupitelstvo. Rozhodnutí občanů v referendu by bylo platné a závazné pro stávající i budoucí radnici a zastupitelstvo.“, říká Václav Bálek.

„Až se zastaví většina míst, která současný územní plán ještě vymezuje k zástavbě, objeví se návrhy na další a další rozšíření zastavitelného území. A pod tlakem developerů tomu pak už těžko někdo zabrání. Příklady obcí kolem Prahy, kde se neustále rozšiřuje zástavba, vznikají satelitní města a komplexy různých skladů a hal jsou toho názorným příkladem“ doplňuje zastupitel Jaromír Bláha.

Zastupitelé navrhují zařadit do referenda také otázku, zda plochy v rozsahu pozemků ve vlastnictví města v lokalitě Brodce zůstanou nezastavěné. Proti přípravným krokům města k zástavbě Brodců se v r. 2016 ohradilo téměř 600 signatářů petice. Aktuálně schválená územní studie Brodce však bohužel nadále navrhuje část městských pozemků k zástavbě.

„Diskuse kolem zástavby Brodců a o tom, jak velké tu výhledově vyroste  satelitní městečko, trvá roky a tlak na zástavbu je enormní. I koaliční jednání nám jasně ukázala, jak je těžké chránit plochy zeleně kolem Dobříše. Bez závazného rozhodnutí referenda se může stát, že za pět či deset let se tu budou řešit další „kauzy Brodce“. Na jedné straně je nutné respektovat platné právní předpisy, soukromé vlastnictví, na straně druhé zachovat majetky města ve prospěch všech občanů, tedy nezastavitelné, zelené, přispívající ke kvalitě života všech občanů a budoucích generací.“,  říká k tomu zastupitelka Jana Vlnasová.

„Jak bude vypadat Dobříš za deset či patnáct let, jestli necháme okolní krajinu zastavět – o tak zásadní věci by měli rozhodnout přímo občané města. Místní politické strany a uskupení, která se ve vedení města každé čtyři roky mění, by pak musely respektovat rozhodnutí občanů.“ říká zastupitelka Romana Bodorová.

Občané mohou jednání zastupitelstva sledovat on-line ZDE.

autor článku: Navrhovatelé vyhlášení místního referenda v Dobříši