Dnes je čtvrtek 2. únor, svátek má Nela,
je Světový den mokřadů.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Informační tabule na zastávkách autobusů v Dobříši s otazníky a vykřičníky!

přidáno: 19. 09. 2022

Zatímco v Kocourkově postavili pro zvýšení turistického ruchu kašnu, končící radní na Dobříši skočili do 21. století a na třech z celkem devatenácti autobusových zastávek ve městě nechávají urychleně vybudovat na náměstí ve směru do Prahy informační tabule, které vám řeknou, kdy to pojede a jaké to má zpoždění. Když už, proč nestačí jedna společná a dopřáváme luxus vlastní tabule každé lince na Prahu zvlášť?

Nic proti tabulím, kdyby nestály 600 000 Kč!! Srovnejte s 250 000 Kč na dva projekty Tvoříme Dobříš vybrané občany, které se dosud nerealizovaly. Místo toho bez diskuze s občany nebo zastupiteli a bez peněz v rozpočtu rozhodlo končící vedení města o třech tabulích. Až na poslední chvíli a na posledním zasedání 8. září 2022 schválili zastupitelé končící vládní koalice soukmenovcům z rady města ke 350 000 Kč alokovaným na tabule v rozpočtu dalších 250 000 Kč dofinancování tohoto nápadu roku. To není vše. Radní již zadali projekty na další zastávky jako „věno“ pro budoucí vedení města do této složité doby.

Proč ale končící vedení města vyhazuje na poslední chvíli statisíce za tabule, které bude od příštího roku instalovat obcím Středočeský kraj za peníze EU! Navíc bude radnice investovat do cizího majetku! Majitelem současných tzv. označníků je od 1. září 2021 Středočeský kraj, přičemž ve správě je má Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK). A ta bude v rámci projektu „Modernizace zastávkového informačního systému na území Středočeského kraje“ instalovat tzv. Chytré zastávky. Cestující se v průběhu následujících pěti let dočkají informačních panelů, které budou poskytovat informace ohledně odjezdů anebo aktuálního zpoždění. Chytré označníky by měly být instalovány zejména v uzlových stanicích a zastávkách v celé metropolitní oblasti. Ty chce kraj vytipovat po konzultacích s obcemi a stávajícími dopravci. Výměna by měla vyjít na bezmála 143 mil. Kč, přičemž 100 mil. Kč by měla dodat Evropská unie prostřednictvím programu IROP. Další peníze budou čerpány ze státního rozpočtu (21,4 mil. Kč) a zdrojů kraje (dalších 21,4 mil. Kč). Síť nových označníků začne kraj budovat příští rok, hotovo by mělo být v roce 2027.

Více zde: https://www.izdoprava.cz/…ji/

Jaké pohnutky má vedení města k překotnému pořizování těchto tabulí z rozpočtu města ještě teď? Cui bono? Komu to prospěje?

Je i otázka na kraj, zda má ještě v této technologicky pokročilé době tento projekt nějaký přínos pro občany. Skoro každý má chytrý telefon, klikne na aplikaci IDOS a vidí, kdy mu to jede, kolik je aktuální zpoždění, zda stihne ještě cigárko či kávičku, než vyrazí na svůj autobus. Vidí, i kde se autobus momentálně nachází. A ti bez chytrého telefonu vědí, že jim to s železnou pravidelností jezdí v celou, dvacet a ve čtyřicet a na tuto dobu se dostaví na zastávku. Teprve tam se dozví, že budou čekat o dvě minuty déle než obvykle. Bez tabule by jim to jistě řekl i některý spolucestující, kdyby je to zajímalo. Nebylo by lepší udělat za ty peníze raději něco z toho, co si přejí občané?  

 

Pokud získáme ve volbách vaši důvěru, snad se nám podaří zastavit tuto nesmyslnou investici a celou částku navrhneme na projekt Tvoříme Dobříš pro rok 2023.

Pokud tabule přesto budou, nebudeme jako Kocourkovští, kteří nechali kašnu po zvolení nového starosty zbourat. Hezký den a přijďte k volbám.

autor článku: JUDr. Jan Procházka - zastupitel za ANO 2011