Dnes je čtvrtek 30. březen, svátek má Arnošt.

hudební festival Dobříš

Kam spěje Dobříš? Začíná stárnout

přidáno: 26. 01. 2023

Čísla mluví jasně, obyvatel v Dobříši od roku 2018 ubývá. Nejen to je však fakt, na který v návaznosti na výsledek referenda, upozorňuje Markéta Dvořáková z Místní akční skupiny Brdy-Vltava.

Počet obyvatel Dobříše klesá již několikátým rokem v řadě. Zastánci referenda vytvořili dojem, že se na Dobříš valí nekontrolovaný příliv nových obyvatel, opak je však pravdou.

Dobříš zároveň začíná stárnout. Ubývá zde nejmladších dětí a přibývá obyvatel ve věku nad 70 let. Důvodem úbytku obyvatel města je bezesporu velice nákladné bydlení (pozemky, domy, pronájmy). Naše děti si zde již svůj další domov velmi pravděpodobně nebudou moci dovolit pořídit, dokud jim ho neuvolníme úmrtím. Z Dobříše se tak postupně stane velmi stará dáma.

Okolní obce naopak mládnou. Stěhují se sem i obyvatelé z Dobříše, protože vysněné bydlení je zde výrazně dosažitelnější. Společně s rozvojem dálnice D4 směrem na Písek již Dobříš mladé dávno netáhne.

Referendum tuto situaci dále konzervuje a dostupnost bydlení pro naše děti a vnuky ještě ztěžuje. Napomohlo v podstatě jen těm nejbohatším, protože pouze ti si na Dobříši budou moci nové bydlení dovolit. Ať žije Dobříš!

autor článku: Markéta Dvořáková