Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

hudební festival Dobříš

Rodačka z Dobříše uspěla v oborové soutěži Stavby s vůní dřeva

přidáno: 17. 09. 2021

Zástupci Nadace dřevo pro život oznámili výherce 9. ročníku oborové soutěže Stavby s vůní dřeva. Soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice se v letošním ročníku zúčastnilo 65 česko-slovenských studentů z 9 českých a 7 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Itálie), kteří zpracovali 57 soutěžních děl.

Cenu Stora Enso a zároveň ocenění od Ministerstva průmyslu a obchodu v kategorii velké dřevěné stavby v letošním ročníku získala studentka ČVUT FA v Praze Tereza Krákorová s návrhem studentského kampusu v Lanškrouně.

Cenu Stora Enso a MPO získal projekt: Studentský kampus

Studentka fakulty architektury ČVUT v Praze Tereza Krákorová přihlásila do soutěže návrh studentského kampusu. „Důležitou otázkou bylo strategické umístění a využití potenciálu lokality, jako trasy stávající linky autobusu či odklon cyklostezky od automobilové dopravy skrze kampus. Masivní dřevostavby ze smrkových CLT panelů, využívající nosnou konstrukci zároveň jako pohledovou v interiéru. Stropní konstrukce tvoří rovněž panely, z důvodu úspory materiálu žebrované. Interiérové prvky jsou tvořeny smrkovou biodeskou. Odřezky obou materiálů budou využity pro nábytek či doplňky. Společenské prostory jsou orientovány do dvora či k cyklostezce. Zelené střechy přispívají nejen příjemnému mikroklimatu, komentuje návrh studentka Tereza Krákorová.

Práce se dřevem

V letošním ročníku soutěže měli studenti za úkol zformulovat, proč ve svých dílech pracují právě se dřevem. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo je velice unikátním materiálem s širokou škálu využití, které je svými vlastnostmi skvělým materiálem pro stavební průmysl. Dalšími důvody, proč studenti pracují právě se dřevem byly také obnovitelnost, recyklovatelnost a snížení emisí CO2. U místa, které má mladým studentům nahradit pocit domova, pro které jím částečně je, pro mě byla zásadní volba přírodních materiálů tak, aby je areál inspiroval inovativním směrem, využíval obnovitelné zdroje energie a přispíval k celkové udržitelnosti. Zároveň by objekty měly pomocí architektonického výrazu působit jako jedna skupina a pomocí hmotových proporcí navazovat na široké spektrum měřítek okolní zástavby, dodává Tereza Krákorová.

Soutěž jako motivace studentů

Oborovou soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo. 

“Do letošního ročníku Stavby s vůní dřeva bylo přihlášeno 57 projektů, což je nejvíce za celou dobu existence soutěže. Těší nás také zvyšující se počet přihlášených týmu, kterých se letos sešlo 9. Studenty od účasti neodradila ani domácí výuka, která má určité limity, ani posunutý termín státních zkoušek překrývající se s uzávěrkou přihlášek do soutěže. I přesto se většina soutěžících stihla přihlásit v řádném termínu,” komentuje výjimečně úspěšný ročník soutěže Stavby s vůní dřeva Ing. Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.

Partneři

Svou záštitu soutěži udělila čtyři ministerstva a 18 odborných fakult a škol z ČR a SR. Studenty v práci se dřevem podporují Ministerstvo zemědělství, Lesy České republiky, s.p., Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Ministerstvo průmyslu a obchodu a další firmy a média z oboru. Díky této podpoře si vítězové získali finanční odměny v celkové hodnotě 120 tisíc Kč, dvoudenní exkurze do výrobních závodů Stora Enso a Kronospan, licence k programu SEMA na navrhování dřevěných konstrukcí, dřevěné hodiny a pera a roční předplatné časopisů Dřevo&stavby a Stavebnictví.

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2021

Ocenění

Soutěžní kategorie

Název díla

Soutěžící

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – velké

Bydlení u Staré čistírny

Jakub Kender, Architektonická tvorba, Akademie výtvarných umění v Praze

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – malé

Minipanelák

Ondřej Buš, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – velké

Rodinný dům Lipence

Jan Suchý, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – malé

Kaple na kopci Poustka v Pozořicích

Dorota Świderová, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně 

Cena Kronospan

Dřevěné stavby – velké

Přístavba sokolovny

Tomáš Strnadel, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze 

Cena Stora Enso

Dřevěné stavby – velké

Studentský kampus Lanškroun

Tereza Krákorová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze 

Cena Ministerstvo průmyslu a obchodu

Zvláštní ocenění

Dřevěné stavby – velké

MCSC Paříž 2020

Jiří Petrželka, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze; Kristýna Klůsová, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Stavby s vůní dřeva

Stavby s vůní dřeva je největší studentská soutěž zaměřená na dřevěné stavění v České republice. V roce 2021 vyhlásila Nadace dřevo pro život již 9. ročník této soutěže. Všechny soutěžní návrhy jsou rozděleny do dvou kategorií: Dřevěné stavby – malé (do 500 m3 obestavěného prostoru) a Dřevěné stavby – velké (nad 500 m3 obestavěného prostoru). Do soutěže je možné přihlásit nejen stavby domů, ale i rozhledny, lávky a další dřevěné konstrukce. Soutěžní díla hodnotí jak odborná porota, která se skládá z významných architektů, stavařů i investorů, tak široká veřejnost v rámci on-line hlasování. Všichni účastníci získají zajímavé zkušenosti už jen tím, že se budou soutěže účastnit. Šest vítězů si pak mezi sebe rozdělí finanční a věcné odměny v hodnotě 200 000 Kč. Téměř pravidlem se v soutěži Stavby s vůní dřeva již stalo, že soutěžící získají díky své účasti vysněná a prestižní pracovní místa. Kompletní informace, včetně soutěžních podmínek najdete zde.

Nadace dřevo pro život

Nadace dřevo pro život už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz

autor článku: Martina Vokrouhlíková