Dnes je neděle 25. září, svátek má Zlata.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

V Dobříši vyhlásí nejlepší účastníky jarní výzvy 10 000 kroků

přidáno: 12. 05. 2022

V sobotu 14. května 2022 se v anglickém parku zámku Dobříš uskuteční slavnostní vyhlášení celorepublikové dubnové výzvy 10 000 kroků pro zdraví. Ve městě se o tomto víkendu uskuteční ale i další zajímavé akce.

Výzva 10 000 kroků pro zdraví vznikla na začátku roku 2021, tedy v době, kdy jsme se všichni potýkali s koronavirovou pandemií. Potřeba pohybu a odreagování zřejmě způsobila, že si výzva okamžitě získala tisíce příznivců.

„Cílem projektu bylo a je motivovat k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohou, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Výzva 10 000 kroků pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně kroků, aby byl organismus odolnější. Důležitější než objem je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí,“ uvádí k výzvě její hlavní tvůrci z neziskové organizace Partnerství pro městkou mobilitu, z. s.

Město Dobříš se výzvy 10 000 kroků pro zdraví účastní od jejího začátku

Už v loňském roce se podařilo nadchnout pro aktivní chůzi stovky lidí z Dobříše i okolí. Díky jejich nadšení a vytrvalosti se Dobříš na podzim dokonce stala absolutním vítězem mezi zapojenými městy do deseti tisíc obyvatel a dobříšský DRTIKOL bezkonkurenčně ovládl celý žebříček účastníků.

„Za Dobříš se do jarní výzvy zapojilo 248 aktivních chodců. V kategorii měst do 10 000 obyvatel jsme s celkem více než 66 000 nachozenými kilometry získali bezkonkurenčně 1. místo. V celorepublikovém hodnocení jsme sice také nachodili nejvíce kilometrů, ale po nasčítání bodů jsme se umístili na 2. místě,“ upřesnil k výsledkům dubnové výzvy starosta Pavel Svoboda.

Účastníci výzvy za Dobříš si vedli velmi dobře také jako jednotlivci. Neuvěřitelných 1 357 km nachodil v této výzvě již velmi dobře známí pan Miroslav Matys alias DRTIKOL, který se stal v podzimní výzvě absolutním vítězem a tentokrát v silné konkurenci získal 3. místo.  Celorepublikově však tentokrát ovládlo výzvu 10 000 kroků pro zdraví město Slaný.

Výsledky dubnové výzvy byly uzavřeny a nyní zbývá vyhlásit ty nejlepší z nejlepších

Do jarní výzvy letošního roku se zapojilo přes 13 000 účastníků. Mezi nimi byl například 96letý chodec, který denně našlapal 1 000 až 2 000 korků. Jinému z účastníků se v rámci měsíční výzvy podařilo zhubnout z původních 196 kg na 184 kg. Podle slov hlavních organizátorů se ale ve výzvě i mnoho dalších lidí donutilo v dubnu chodit do práce pěšky, zařadit do svého každodenního programu pravidelné procházky přírodou nebo motivovat ke zdravému pohybu celou rodinu.

„Smyslem výzvy je přinést nám do života více pohybu a radosti. Věříme, že se to povedlo. Pravidelnost, přátelé a čerstvý vzduch je důležitější než počet nachozených kilometrů,“ říkají k výzvě její tvůrci.

Slavnostní vyhlášení výsledků dubnové výzvy 10 000 kroků pro zdraví žen, mužů a týmů z celé České republiky proběhne v sobotu 14. května 2022 od 14:00 hod. v anglickém parku zámku Dobříš. Připraven bude také doprovodný program s vystoupením žáků ZUŠ Dobříš.

V sobotu 14. května se v Dobříši mimo slavnostního vyhlášení výzvy pro zdraví uskuteční také dopolední Dobříšských regionální trh nebo 3. ročník oblíbeného běžeckého závodu pro všechny s názvem Energon běh. Právě tento víkend také zámek Dobříš odstartuje letošní turistickou sezónu a otevře svůj krásný francouzský park a kompletně zrekonstruovanou oranžerii s novou interaktivní vodohospodářskou expozicí a galerií.

„Tuto sobotu se v našem městě sešlo hned několik skvělých akcí, které zvou k návštěvě nejen obyvatele Dobříše, ale i širokou veřejnost. Mám velkou radost, že se opět můžeme potkávat a že ulice i další místa znovu ožívají,“ říká starosta Pavel Svoboda, který také prozradil, že v sobotu má v plánu navštívit regionální trh, jako jeden ze závodníků startovat na Energon běhu, a poté se těší na slavnostní vyhlášení výsledků výzvy 10 000 korků pro zdraví a návštěvu dobříšského zámku.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.mestodobris.cz)