Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

hudební festival Dobříš

Zastupitelka města Dobříše Jindřiška Romba: Problematika Brodců

přidáno: 05. 01. 2022

Problematika lokality Brodců - nekončící téma s řadou proměnných - snaha na věc nahlédnou v širších souvislostech. Je nutné konstatovat skutečnosti vyplývající z platného Územního plánu města Dobříše (vydaného dne 2. září 2010).

Platný Územní plán města Dobříše (ÚP) bohužel vymezuje příslušné pozemky v Brocích jako plochy zastavitelné a určuje jejich funkční využití pro „rodinné domy, sportoviště a veřejná prostranství v Brodcích atd.“ Tady se datuje počátek problematiky lokality Brodce (tj. cca 12 let).

Zda vymezení lokality Brodce jako zastavitelné území bylo chybou či nikoli, nechť si každý dle svého uvážení zhodnotí. Osobně se domnívám, že zastavěním lokalit takto vzdálených od města a funkčně nenavazujících na městskou zástavbu není vhodné (velké finanční nároky na dostavbu infrastruktury, značný zásah do volné krajiny). Přikláním se zástavbu situovat primárně v přímé návaznosti na již stávající městskou výstavbu.

Neopomenutelným faktem (vyplývajícím z ÚP) je stanovení podmínky pořídit pro příslušné území Brodce územní studii. Ta má prověřit možnosti změn využití těchto ploch a podmínky změn, navrhnout řešení využití ploch, napojení území na stávající technickou a dopravní infrastrukturu.

Dále jsou tu legitimní očekávání vlastníků dotčených pozemků vyplývající z funkčního využití pozemků (např. pro výstavba bydlení) a jejich dlouhodobá jednání s městem o využití svých nemovitostí, které v současné době vedou prostřednictvím advokátního zastoupení.

Řešení není jednoduché

Bohužel karty byly rozdány a v současné době stojíme tak trochu před „zděděným“ problémem.

Jednou z možností, která rezonovala ve volební kampani 2018, bylo zachovat Brodce jako klidovou zónu a změnou územního plánu využití zejména pozemků ve vlastnictví či spoluvlastnictví města změnit zpět na nezastavitelnou plochu. Touto cestou se dle zpracované územní studie město nevydalo. Jak uvádí zástupci vedení města, je zvolena varianta „kompromisu“.

Co je územní studie?

Územně plánovací podklad řešící nejčastěji koncepci uspořádání určité lokality, která upřesňuje také zásady prostorové regulace (stanovení výšek zástavby, intenzity využití pozemků a navrhuje uspořádání veřejných prostranství). Je neopominutelným podkladem, který musí být zohledněn v územním řízení. Není však ze zákona závazná. Musí respektovat vyšší dokumentaci, kterou bezpochyby ÚP Dobříš je a nemůže ho rušit.

Pořízením územní studie se vedení města přiklání k částečnému zastavení lokality Brodce. Proč částečnému? Neboť předpokládaný počet vystavovaných rodinných domů územní studie snižuje z předpokládaných 67 na cca 23. Současně územní studie ukládá poměrně striktní prvky prostorového uspořádání výstavby. Řeší také návaznou infrastrukturu. Její výstavba by však z největší pravděpodobností byla financována z rozpočtu města. Bude na to město při současném stavu plánovaní veřejných financí vůbec mít prostředky?

Územní studie zástavbu v lokalitě Brodce, i když v menší míře než samotný ÚP, předpokládá. Studií zástavbě zamezit v jejím rámci nelze, lze ale hovořit o možném podnětu na změnu ÚP.

Právě změnou ÚP by bylo možné dosáhnout změny využití pozemků zpět na nezastavitelnou plochu. Taková změna ÚP je však variantou složitou. Vlastníkům pozemků podle stavebního zákona dává právo na náhradu prokazatelné újmy. Byť zpracování územní studie považuji za zdařilou snažící se respektovat charakter lokality Brodce, nejsem příznivcem vzniku satelitního městečka, zvýšení rušnosti na komunikacích v okolní klidové lokalitě a dalšího s výstavbou souvisejícího narušení přírody v Brodcích. 

Pokud nebude územní studie schválena, je možné, že město přijde o možnost regulace výstavby v Brodcích? Neexistují v budoucnosti jiné prostředky k řešení regulace? Například regulační plán či usilovat o změnu ÚP?

autor článku: Jindřiška Romba - zastupitelka města Dobříše