Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

hudební festival Dobříš

Červnové Dobříšské listy: Dobříš jako město sportu

přidáno: 02. 06. 2021

Červnové Dobříšské listy mají tentokrát celkem 29 stran zaměřených na téma sport. Dobříš je totiž místem, ve kterém funguje téměř 20 aktivních sportovních organizací, a i jeho obyvatelé jsou z velké části běžci, cyklisté, fotbalisti, tenisti, ... prostě aktivní sportovci.

Titulní strana Dobříšských listů patří tentokrát malým fotbalistům z MFK Dobříš, a to i z toho důvodu, že hlavní rozhovor tohoto měsíce je právě se zástupci vedení tohoto klubu. Autorem fotografie je Michael Hrabák Kočí.

Z MĚSTA A RADNICE

Červnové slovo starosty: Sport má v Dobříši velkou tradici. Lidé v našem městě žijí radostí z pohybu i dnes

Starosta Pavel Svoboda patří sám mezi velmi aktivní sportovce. Jeho úvodní slovo je tedy opravdu celé věnované sportu. V podstatě se od dob antického sportovního ideálu člověka dostává přes historii sportu v našem městě, významné sportovní osobnosti až do současnosti. Nezapomíná zmínit velké sportovní akce, které se v Dobříši chystají i letos a snahu vedení města o podporu sportu a zpřístupnění městských sportovišť veřejnosti.

„Z mého pohledu na sportu nejsou až tak důležité ony branky, body či vteřiny, ale především radost z pohybu. Dočetli jste až sem? Tak teď hned dejte aspoň 10 kliků nebo 10 kroků nebo rovnou vyrazte ven. Vaše tělo vám poděkuje, vaší mysli to prospěje,“ zakončuje své úvodní slovo měsíce starosta Pavel Svoboda.

Dobříš jako město sportu s představením aktivních sportovních organizací

K Dobříši sport neodmyslitelně patří. Dříve to býval v první řadě fotbal, hokej a následně tenis. Dnes máme v našem městě celou řadu možností sportovního vyžití pro všechny věkové kategorie a více než 15 aktivních sportovních organizací a spolků, které se věnují trénovaní dětí a dospělých na amatérské i závodní úrovni.

Sport už odpradávna hraje v našich životech několik významných rolí. Je to právě pohyb, který nám pomáhá nejen k fyzické zdatnosti, odolnosti a dodává nám sílu v těle, ale zásadním způsobem napomáhá také ke zlepšení naší psychické pohody. Je jedno, jestli si jdete zaběhat sám do lesa, zahrát si tenis s nejlepším kamarádem nebo navštívíte nějakou aerobní lekci. Vždycky si vyčistíte hlavu, srovnáte myšlenky a samozřejmě prospějete svému tělu.

V neposlední řadě se pak nejednou stal sport právě tím, co český národ spojilo. Příklad našich hokejistů a legendárního Nagana 98, kdy jsme jednotlivé zápasy sledovali místo vyučování ve školách a místo práce v zaměstnaneckých jídelnách, asi hovoří za vše. Velká týmová utkání stejně jako individuální sporty sledují tisíce lidí a podporu našim vrcholovým sportovcům vyjadřují všemi způsoby. Mnohdy jsou sportovci ti, kteří jsou našimi idoly a vzory. Ne zřídka je trenér ten, kdo nám dá ty správné rady a ovlivní celý náš život.

Dobříšské listy dále přináší představení jednotlivých sportovních organizací z města Dobříše

  • Aerobik studio Orel Dobříš
  • Ge-Baek Hosin Sool 
  • Gymnastika Dobříš
  • MFK Dobříš
  • KAPAP CZECH
  • OK Dobříš, z. s.
  • T. J. Sokol Dobříš
  • TJ Sokol Dobříš – Florbal
  • SK Sporting Příbram
  • Sportovní akademie Dobříš (SAD)
  • TenisCentrum Dobříš

A co v Dobříši v oblasti sportu postrádají trenéři a vedoucí klubů?

„Míst pro sportování ve městech není nikdy dost. Bylo by fajn tu mít nějaký okruh s možností jízdy na in-linech, jízdy na kole pro nejmenší, případně parčík, kde by si zasportovali všechny generace s možností se občerstvit či si odskočit na toalety,“ odpovídá na otázku Klára Jandová z Aerobik studia Orel Dobříš.

Gymnastika Dobříš dlouhodobě postrádá sportovní halu se stabilně postaveným nářadím pro všechny formy gymnastiky, včetně molitanových bezpečných dopadových jam.

„Letitou praxí je dokázáno, že gymnastika je základ pro všechny druhy sportů; doprovází výkonnostní sportovce po celou dobu jejich aktivního sportování a gymnastické cvičení je účinné v rámci komplexní rehabilitace sportovců,“ dodává za dobříšské gymnasty Jitka Holcová.

Další tělocvičnu nebo krytou sportovní halu, ale i venkovní prostory pro pohybové aktivity postrádá Školní sportovní klub Gymnázia Karla Čapka Dobříš, stejně jako dobříšské základní školy nebo florbalový oddíl TJ Sokol Dobříš.

Dobříšským sportovním organizacím také velmi chybí plnohodnotný atletický areál s oválem, prostorem pro hod oštěpem nebo vodní plocha využitelná pro sportovní tréninky.

Součástí článku je také přehled letních akcí, které právě výše zmíněné sportovní organizace připravují od června do srpna pro své členy i širokou veřejnost.

Jindřiška Romba: Sport ve městě Dobříš

Paní Jindřiška Roma je jedinou opoziční a vlastně i koaliční zastupitelkou, která má v Dobříšských listech své pravidelné příspěvky k tématu měsíce (kromě samotného vedení města). Také jí samotné je sport velmi blízký. Ve svém vyjádření se vždy snaží upozornit na problém z dané oblasti a současně také navrhnout jeho řešení. Tentokrát se zaměřila na fakt, že v Dobříši chybí pro místní školy a sportovní organizace dostatek vnitřních prostor (tělocvičen) a také naráží na problematiku vzájemné spolupráce města, škol, sportovních klubů a samotných sportovců.

Dobříš ve výzvě 10.000 kroků pro zdraví obstála výborně!

Dubnová výzva 10.000 kroků ke zdraví přiměla k aktivitě více jak 150 lidí z Dobříšska. Za měsíc společně nachodili téměř 43 000 km a Dobříš se tak umístila v celorepublikovém hodnocení na 3. místě. Mníšek pod Brdy jsme porazili jen o necelý 1 bod!

Více na str. 5 v Dobříšských listech nebo v článku: Dobříšáci dosáhli ve výzvě 10.000 kroků pro zdraví skvělých výsledků!

CYKLOMĚSTO Dobříš 2021

Město Dobříš se v květnu zapojilo do celostátní výzvy Do práce na kol, která motivuje k cestování na kole, koloběžce, ale i pěšky či poklusem. Ještě před polovinou výzvy už padaly první rekordy. Do výzvy se totiž zapojilo více jak 22 000 nadšenců, kteří díky své aktivitě zdolali celkově během první 14 dní více než neuvěřitelné 2 mil. km.

Více se dočtete na str. 5 v Dobříšských listech.

Martin Hemr a Martin Liška za MFK Dobříš: Fotbal je náš život a sport, který stále baví stovky dětí i dospělých z Dobříše

Letos v září to bude už 12 let, co stojí Martin Hemr ve vedení MFK Dobříš jako jeho předseda. Ve svých 6 letech si právě na dobříšském fotbalovém stadionu V Lipkách prvně kopl do míče a strávil tady pak celé své mládí. Fotbalem žije každý den, ale v současné době pro něj znamená hlavně obrovskou zodpovědnost, stejně jako pro Martina Lišku, který je členem vedení klubu, hráčem i vedoucím B mužstva. Právě tihle dva chlapi a vedení MFK nyní bojují o to, aby nejstarší sportovní organizace v našem městě nezanikla…

MFK Dobříš oslaví v příštím roce neuvěřitelných 100 let od svého založení. V Dobříši neexistuje žádný sportovní oddíl, který by celou dobu aktivně fungoval a měl za sebou takovou historii. Patří zároveň také mezi kluby s největším počtem aktivních členů (více jak 250 dětí i dospělých) a v neposlední řadě spravuje největší sportovní areál města Dobříše. V dnešním rozhovoru s předsedou MFK Dobříš Martinem Hemrem a jeho pomyslnou pravou rukou Martinem Liškou se, ale dozvíte i mnohem víc…

Celý rozhovor najdete na str. 6-7 a v nezkrácené verzi vám ho přineseme také zde na Dobříšsku aktuálně už dnes odpoledne.

Bezplatný kurz sebeobrany pro ženy a seniory v Dobříši

Právě ženy a senioři jsou často oběťmi násilných činů a zlodějů. Město Dobříš tak i tento rok ve spolupráci s instruktorem bojových sportů a sebeobrany Michalem Janouškem nabízí kurzy zdarma zaměřené právě na efektivní obranu v případě útoku násilníkem.

V kurzech se naučíte základní principy sebeobrany a sebeochrany – vyzkoušíte si reakce na typická napadení, dozvíte se praktické rady, jak se preventivně chránit před agresí a napadením.

Kurz sebeobrany pro ženy se uskuteční v neděli 6. 6. 2021 od 13.00 do 14.30 v anglickém parku.

Kurz sebeobrany pro seniory se uskuteční v neděli 6. 6. 2021 od 14.30 do 15.30 v anglickém parku.

Kurzy jsou v rámci prevence kriminality hrazeny z rozpočtu města Dobříše. V případě zájmu si prosím rezervujte termín telefonicky nebo e-mailem: manažerka prevence kriminality Mgr. Eva Přibylová, tel: 778 462 283, e-mail: prevence.kriminality@mestodobris.cz.

Rybník Papež – lokalita pro aktivní odpočinek všech

Další příspěvek se týká rybníka Papež a jeho bezprostředního okolí. Tématu se věnuje místostarosta Tomáš Vokurka. Zmiňuje jeho volnočasové využití v historii a také fakt, že dnes je Papež v soukromém vlastnictví rodiny Colloredo-Mannsfeld. Rybník je mimo jiné i dnes hodně využíván sportovními rybáři.

Místostarosta však ve svém článku hovoří hlavně o dohodě mezi vedením města a rodinou Colloredo-Mannsfeld a jejich společném rozhodnutí znovu pro letní období oživit lokalitu všeobecně známou jako bývalá „plovárna“, nacházející se pod objektem Papežanky.

Více na str. 8.

Tvoříme Dobříš v roce 2020 a 2021

Město Dobříš v rámci participativního rozpočtu dokončilo vítězný návrh z loňského roku a doplnilo hřiště v lokalitě na Větrníku o nové herní prvky, určené hlavně pro menší děti. Zároveň se také začalo pracovat na letošních vítězných návrzích. U rybníka Papež tak dojde k úpravě schodů na jeho jižním břehu a na Větrníku dojde k revitalizaci zeleně na dětském hřišti.

Více si můžete přečíst na str. 8 a 9.

Přechod pro chodce u ZŠ Trnka je nyní bezpečnější

O něco více bezpečněji se nyní budou cítit chodci přecházející Příbramskou ulici z jedné strany na druhou v blízkosti křížení ulic Tylova a Lesní. Dosud nenasvícený přechod představoval hlavně nebezpečí pro školáky z nedaleké ZŠ Trnka či pro návštěvníky evangelického kostela. Město Dobříš na realizaci osvětlení získalo 120 000 korun od Nadace ČEZ v rámci grantu Oranžový přechod. Dalších 40 000 Kč na vybudování středového ostrůvku přidalo ze svého rozpočtu, takže přechod je nyní pro chodce bezpečnější hned dvakrát.

Více na str. 9 v Dobříšských listech nebo v článku: Přechod v Dobříši je pro chodce bezpečnější hned dvakrát

Představujeme vám Městský úřad Dobříš – odbor správy majetku

Dobříšské listy pokračují v letošním seriálu představování jednotlivých oddělení a odborů Městského úřadu Dobříš. V červnovém čísle je na řadě organizačně nejmladší odbor správy majetku, jehož vedením byl od 1. září 2020 pověřen Miloš Novotný, který je od začátku letošního roku jeho řádným vedoucím.

Odbor správy majetku patří co do počtu zaměstnanců jednotlivých odborů města mezi ty početnější. Je tvořen celkem třinácti zaměstnanci včetně vedoucího. Mezi hlavní činnosti odboru patří zajištění správy a údržby majetku města Dobříše.

Článek představující práci úředníků na odboru správy majetku najdete na str. 10.

Dobříš třídí a snižuje směsný odpad

„V loňském roce velká část měst hlásila nárůst směsného komunálního odpadu o 20–30 % z důvodu nouzového stavu spojeného s epidemií covid-19. Mnoho obyvatel zůstávalo doma, v těch nejpřísnějších týdnech jen na území obce, a tak řada z nás využila čas k pořádnému úklidu. Tím vzrostl odpad. K tomu se připojilo ještě vetší využívání zásilkových služeb a s tím související nárůst množství vyhazovaných obalů. Dobříš byla ale v tomto ohledu výjimkou. Místo aby nám směsný odpad rostl, i přes vnější nepříznivé podmínky se podařilo udržet v rámci meziročního srovnání klesající trend, kdy ve srovnání s rokem 2019 za rok 2020 poklesl objem směsného komunálního odpadu o 0,4 %. Naopak vytříděný papír vzrostl meziročně o 5 % a plast dokonce o 37 %,“ říká v úvodu svého příspěvku starosta Pavel Svoboda a místostarostka Dagmar Mášová.

Celé jeho znění naleznete na str. 11.

Město chce řešit území v Brodcích komplexně

Problematiku územního plánu v lokalitě Brodce vysvětluje ve svém příspěvku Pavel Svoboda, Tomáš Vokurka a Miroslav Sochor. K celé věci již proběhlo také veřejné jednání, na kterém se setkali jak obyvatelé, kteří chtějí tuto lokalitu zanechat v současné podobě a pro rekreační využití tak obyvatelé, kteří zde vlastní pozemky a chtějí zde stavět.

Více se dočtete na str. 12. Vyjádření právě k Brodcům do Dobříšských listů přidala také paní Kahounová a shrnutí celé věci naleznete v článku Má se územ v Brodcích zastavit novými rodinnými domy? Řekněte svůj názor

Město Dobříš chystá za účasti Armády České republiky odhalení pamětní desky generálmajora i. m. Josefa Balabána

Generálmajor i. m. Josef Balabán byl legionář, československý voják, příslušník odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové. Stal se tak jednou z nejvýznamnějších osobností československého domácího protifašistického odboje, jehož památku je třeba připomínat. Vedení města Dobříše za podpory rodiny Colloredo-Mannsfeld a ministerstva obrany tak nyní připravuje slavnostní odhalení pamětní desky v místě jeho rodiště.

Slavnostní odhalení pamětní desky Josefa Balabána v Dobříši proběhne za významné podpory Ministerstva obrany a účasti Armády České republiky

Město Dobříš zve touto cestou širokou veřejnost na slavnostní ceremoniál odhalení pamětní desky Josefa Balabána, který se uskuteční v pátek 4. června ve 14.00 u dobříšské hájovny.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o vzpomínkovou akci připomínající československého legionáře, důstojníka prvorepublikové armády, a především hrdinu protinacistického odboje, se pan ministr rozhodl žádost města Dobříše schválit. Akce tak bude v termínu jejího konání zabezpečena čestnou stráží a vojenskou hudbou Posádkového velitelství Praha, statickou ukázkou 152mm samohybné kanónové houfnice DANA 13, dělostřeleckého pluku Jince a průletem dvojice letounů JAS-39 Gripen 21. základny taktického letectva Čáslav,“ zajištění bohatého programu takto potvrdila kancelář ministra obrany.

DOBŘÍŠSKÉ ŠKOLY

Základní škola Dobříš, Komenského nám. 35 informuje v první řadě o průběhu zápisů dětí do 1. tříd, který opět musel proběhnout za velmi omezených možností a bez tradičních akcí školy. Učitelé školy se také i přes distanční výuku snažili s dětmi pracovat všemi možnými způsoby a zapojit je do nejrůznějších dalších aktivit. Žáci 1. ZŠ Dobříš si tak mohli zkusit přijímací zkoušky nanečisto, účastnili se soutěže Matematický klokan nebo soutěže Pangea.

Paní ředitelka 2. ZŠ Dobříš shrnuje práci školy v době pandemie a vyzdvihuje její přínos pro pedagogy i žáky školy. Také 2. ZŠ Dobříš se zapojila v uplynulém měsíci do mnoha aktivit. Děti se účastnily projektového dnu s názvem Mladý cyklista, kochaly se svými úspěchy na školní zahrádce a absolvovaly také program primární prevence online formou.

Ve zprávách z Lidické se dozvíte, že děti tady zažily krásnou přednášku na téma známé dětské postavičky Krteček.

V Dobříši budou letos prvně položeny tzv. „kameny zmizelých“, které připomenou oběti holocaustu. O tomto plánu informuje v Dobříšských listech zastupitelka Jitka Urbanová. Na její článek pak navazuje aktivita ZŠ Trnka, která se k projektu se svými žáky připojuje.

V Dobříšských listech se tentokrát objevuje také příspěvek z Gymnázia Karla Čapka v Dobříši, kde se studenti zapojili do mimoškolní činnosti a nechali se svými učiteli motivovat k pohybu.

ZUŠ Dobříš pak informuje o přijímacích zkouškách, které proběhnou už v červnu.

Více se dočtete na str. 14-17 v Dobříšských listech.

KULTURA A SPOLEČNOST

Kulturní dům Dobříš opět představuje svůj program a po dlouhých měsících omezení se vrací pomalu k životu. Otevřen je Depozitář a archiv Muzea města Dobříše i Muzeum hraček na zámku Dobříš spadající pod jeho správu, ale zahájena byla také po dlouhé době opět výstava a chystají se i koncerty nebo tradiční Summer Fest Dobříš.

V této rubrice se dočtete také o novém ateliéru s názvem Chodící dřevo, který na Dobříši začíná fungovat. Více informací vám už brzy přineseme také my.

Dobříš opět také přivítá letní Kino na kolečkách, otevřen je v omezenějším režimu zámek Dobříš a žít to opět začíná i v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti.

Po dlouhé době připravuje benefiční koncert také Sdružení pro obnovu varhan v kostele Nejsv. Trojice v Dobříši a velká kulturní událost roku se připravuje na dobříšském zámku. V srpnu se tady totiž uskuteční Festival hudby Zámek Dobříš, v jehož uměleckém vedení stojí houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková. V Dobříšských listech tentokrát najdete rozhovor právě s panem Svěceným a také celý program festivalu.

Na str. 20-21 a také v článku Letní OPEN AIR Festival hudby Zámek Dobříš představuje unikátní program!

Samozřejmě nechybí příspěvek z Městské knihovny Dobříš, která má nyní otevřeno i v sobotu a opět rozjíždí své programy pro malé i velké.

SPORT A ZÁJMOVÁ ČINNOST

O své znovuobnovené činnosti informuje Aerobik studio Orel Dobříš, novinkou na Dobříši je také Nordic Walking s panem Musilem, který je pro zájemce v rámci aktivit komunitního centra Svět dobrých lidí nabízen každý pátek zcela zdarma. Sokolové zvou na tradiční akci Noc sokoloven. Den dětí oslaví hned dvakrát v Dobříšku, kde nabízejí mimo jiné online kurzy malování pro seniory, keramiku pro dospělé a další.

Více informací se dočtete na str. 23-24.

SOCIÁLNÍ A PEČOVATELSKÁ ČINNOST

Komunitní život v Dobřiši a své aktivity po rozvolnění některých omezení představuje MAS Brdy-Vltava a Svět dobrých lidí.

V této rubrice najdete také zajímavý rozhovor se studenty dobříšského gymnázia, kteří pracují s dětmi s postižením a opravdu je to baví.

O pomoci pečovatelské služby, dluhové poradně zdarma, prázdninových příměstských táborech a workshopech Charity Starý Knín se pak dočtete na dalších stránkách.

PŘIŠLO DO REDAKCE

Do redakce Dobříšských listů tentokrát přišel příspěvek paní Kahounové, o kterém jsme psali již výše. Přečíst si ale můžete i krásné příspěvky, které přišly v rámci výzvy Senioři, vyprávějte!, kterou vyhlásila Městská knihovna Dobříš.

Z HISTORIE MĚSTA

HOSK Dobříš

Také článek z historie se vážek tématu sportu. Historii ledního hokeje v Dobříši přibližuje ve svém tradičním příspěvku PhDr. Jan Michl, Ph.D. z Depozitáře a archivu města Dobříše.

Více si můžete přečíst na str. 29.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.mestodobris.cz)