Dnes je pondělí 15. srpen, svátek má Hana,
je Den energy drinků.

dobrisskoaktualne.cz/z-naseho-mesta

Dnes je Den vítězství. Oslavujeme ukončení 2. světové války před 75 lety

přidáno: 08. 05. 2020

Právě dnes (8. května) oslavujeme v České republice Den vítězství a uctíváme památku obětí 2. světové války. Nezapomeňme na význam dnešního dne, kdy před 75 lety Německo kapitulovalo a skončila 2. světová válka v Evropě.

Den vítězství je u nás státní svátek, který připomíná konec 2. světové války. V některých zemích (stejně jako v ČR) připadá na 8. května, ale v jiných je uznáván například až 9. května.

Akt bezpodmínečné kapitulace německých vojsk byl totiž původně podepsán 7. května 1945 v Remeši. Nicméně SSSR trval na opětovném podepsání v Berlíně. Nakonec tedy velení německé armády podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci těsně před půlnocí 8. května 1945, kdy však byl v Moskvě už jiný den – 9. května.

Vzpomínkový pietní akt v Dobříši

Právě dnes oslavujeme 75 let od ukončení největší a nejničivější války v dějinách lidstva. Uctíváme tak památku milionů zemřelých a milionů zraněních lidí po celém světě. Pomník obětí 2. světové války stojí i na Mírovém náměstí v Dobříši. Každoročně se právě zde koná vzpomínkový pietní akt s položením věnce a uctěním památky zemřelých. Ne jinak tomu bylo i letos.

Starosta města Dobříše položil, dnes 8. května 2020 v dopoledních hodinách, věnec k Pomníku obětí 2. světové války v Dobříši a uctil tak jejich památku. 

Jak probíhal konec 2. světové války v Dobříši?

Téměř po celé Evropě začínaly 8. května 1945 oslavy konce 2. světové války, ale u nás se ještě bojovalo. Naše hlavní město bylo definitivně osvobozeno až o den později. Pražené tak v euforii oslavovali konec války 9. května, ale v našem městě stále ještě zněly výstřely a umírali lidé. Poslední nacistické jednotky totiž ustupovaly právě přes Dobříš…

Poslední dny války v Dobříši si můžete připomenout v článku z květnových Dobříšských listů, který sepsala Jindra Kastnerová z KS Dobříš.

Konec 2. světové války v Dobříši na vlastní kůži

V roce 2015 a 2016 jste mohli zažit konec 2. světové války v našem městě dokonce na vlastní kůži. Město Dobříš a Klub vojenské historie Příbram tenkrát dokázali společně realizovat rekonstrukci posledních dnů války přímo na Mírovém náměstí.

Jak to tehdy vypadalo, se můžete podívat ve videích od Antonína Janči:

autor článku: redakce DA