Dnes je pátek 29. září, svátek má Michal.

hudební festival Dobříš

Petr Kadlec vydává před Vánoci svou novou knihu

přidáno: 26. 11. 2020

Spisovatel a historik Petr Kadlec má na svém kontě již několik knižních titulů, ve kterých se věnuje tématům spojených s městem Dobříš nebo jeho okolím. Jeho nová kniha připomíná dobříšský zámek v době, kdy byl sídlem spisovatelů.

Ve své první knize, kterou vydal v roce 2008, se Petr Kadlec věnoval tématu dobříšského hradu Vargač. Knihu tehdy tiskl jen pro zájemce doma na laserové tiskárně. O rok později, v roce 2009 si splnil jeden ze svých snů, když pod jeho rukama vznikla kniha plná fotografií „Dobříš v proměnách“, která měla neuvěřitelný úspěch. Knihy Petra Kadlece zná snad každý Dobříšák, ale jen málokterý možná tuší, že jich na svém kontě má už více jak dvacet.

„Už jsem si z toho udělal jakousi tradici a před koncem roku na Vánoce jsem pro Dobříšáky opět připravil novou knihu. Ta je už 24. v pořadí a já doufám, že se bude čtenářům líbit,“ říká sám autor své nové knihy,  která nese název „Zámek plný spisovatelů“.

Proč Petr Kadlec vybral pro svou letošní knihu zrovna téma spisovatelů žijících a tvořících na dobříšském zámku?

„Letošní kulatý rok připomínal spoustu nejrůznějších výročí, jako třeba 75 let od konce války anebo 100 let od návštěvy prezidenta T. G. Masaryka na Dobříši. Já chci ale připomenout jiná dvě výročí. Letos tomu bylo 75 let od převedení dobříšského zámku do majetku Syndikátu českých spisovatelů, které se událo v roce 1945. To ovšem bylo spojené i s oficiálním zestátněním tohoto zámku, a tím zabavením majetku tehdejšímu majiteli Vikardu Colloredo-Mannsfeldovi. Spisovatelé na zámku fungovali skoro dalších 50 let, tedy přesněji do 31. července 1994.“

Nová kniha „Zámek plný spisovatelů“ je druhou částí cyklu knih s titulem „Dvakrát ukradená Dobříš“ a připomíná celé minulé období, klade důraz na připomenutí této doby takové, jaká byla. Kniha také vzpomíná na dobříšskou osobnost se zámkem spojenou, Jana Drdu, od jehož smrti uplynulo 28. listopadu 2020 přesně 50 let.

„Kdyby nebylo současné krize, chystal jsem se na dobříšský hřbitov svolat vzpomínkovou manifestaci lidu, která by si připomněla všechny lidi, kteří dostali odvahu a před padesáti lety přijeli na Dobříš a tiše a pietně vzpomněli na tohoto spisovatele, který odmítl odvolat svůj postoj k okupaci naší země sovětskými vojsky v roce 1968,“ připomíná Petr Kadlec odvahu našeho významného spisovatele.  

Kdy a kde si budete moci knihu zakoupit?

„Pokud se z nějakých důvodů nezdrží vydání této knihy, bude prvně k prodeji ve čtvrtek 3. prosince 2020. K dostání budou v knihkupectví paní Houbalové na Mírovém náměstí, v Informačním středisku města Dobříše a v trafice U Davida. V tento den půjdu také alespoň položit svíčku na hrob Jana Drdy a pokud budete chtít, připojte se v 16:00 hod. ke mně,“ zve vás srdečně Petr Kadlec.  

autor článku: redakce DA