Dnes je pátek 19. duben, svátek má Rostislava.

hudební festival Dobříš

Navrhovatelé referenda v Dobříši předloží zastupitelům návrh znovu

přidáno: 23. 02. 2022

Na posledním zasedání Zastupitelstva města Dobříše navrhla část koaličních zastupitelů svým kolegům vyhlásit místní referendum o dalším stavebním rozvoji města. Hlasování o jeho možném konání se ale nakonec neuskutečnilo a jeho navrhovatelé ho budou zastupitelům předkládat znovu.

Minulý čtvrtek 17. února 2022 jednali zastupitelé města Dobříše více než dvě hodiny nad možností konání místního referenda v Dobříši. Návrh tohoto referenda, které má nechat obyvatele města rozhodnout o budoucím stavebním rozvoji Dobříše a tedy i o budoucím charakteru města, předložili čtyři zastupitelé ze sdružení nezávislých kandidátů Pro Dobříš – bývalá starostka Jana Vlnasová, paní Romana Bodorová a pánové Jaromír Bláha a Václav Bálek.

V rámci dlouhé diskuze se k návrhu vyjádřil starosta Pavel Svoboda, místostarosta Tomáš Vokurka a bývalý starosta Stanislav Vacek, kteří zdůvodnili, proč nepodpoří svým hlasování návrh na vyhlášení referenda, stejně jako další zastupitelé z koaličních i opozičních stran. Zastupitel Daniel Flígr, Miroslav Sochor a další naopak nevylučují svoji podporu vyhlášení místního referenda a někteří z přítomných zastupitelů se k této věci nevyjádřili vůbec. 

Navrhovatelé referenda odkazují na strategické dokumenty a přání občanů města Dobříš, kteří si přejí zachovat stávající charakter menšího města do 10.000 obyvatel. V budoucnosti však podle nich hrozí, že se město bude dál a dál rozšiřovat a pro obyvatele nebude možné zajistit veškeré služby a komfortní žití. To mimochodem naznačuje i zpracovatel změny č. 3 územního plánu Dobříš.

„Až se zastaví většina míst, která současný územní plán ještě vymezuje k zástavbě, objeví se návrhy na další a další rozšíření zastavitelného území. A pod tlakem developerů tomu pak už těžko někdo zabrání. Příklady obcí kolem Prahy, kde se neustále rozšiřuje zástavba, vznikají satelitní města a komplexy různých skladů a hal jsou toho názorným příkladem,“ doplnil zastupitel Jaromír Bláha.

Většina ostatních zastupitelů však referendum z mnoha důvodů odmítá. Na jednání bylo například řečeno, že podobná rozhodnutí v referendu mohou být pro budoucí vývoj města nevratná a nebezpečná. Některým zástupcům města se také nelíbilo navržené znění otázek pro referendum, na které občané nemohou jednoznačně odpovědět. Valná většina obyvatel by jim podle vyjádření zastupitelky Petry Neubergerové ani nerozuměla. Další zástupci města navíc vyjádřili nesouhlas s tímto jednáním, které je podle nich politickým soubojem koaličních zastupitelů a oni si nepřejí být do podobných bojů koaličních zastupitelů v předvolebním roce vtahováni.

Navrhovatelé nakonec po více než dvouhodinové diskuzi svůj návrh stáhli a hodlají ho zastupitelům města Dobříše předložit na dalším zasedání. 

"Návrh byl stažen bez hlasování. Navrhovatelé ho však mohou přednést při jakémkoliv dalším jednání zastupitelů," dodal k návrhu referenda starosta Pavel Svoboda.

A přesně to mají také navrhovatelé referenda podle vyjádření zastupitele Jaromíra Bláhy v plánu: „Na 24. jednání zastupitelstva města Dobříše sice nedošlo ke shodě na vyhlášení místního referenda, které by dalo občanům možnost vyjádřit se, zda umožnit další zástavbu okolní krajiny a několika městských pozemků v Brodcích. Někteří zastupitelé byli zásadně proti vyhlášení místního referenda. Část zastupitelů žádalo vyjasnit formulace otázek a dát delší prostor diskusi. Proto jsme po dvouhodinové debatě návrh stáhli z hlasování, budeme s těmito kolegy zastupiteli jednat a předložíme jej znovu na příští jednání zastupitelstva. Uvidíme, zda získá potřebnou většinu hlasů.“

autor článku: redakce DA