Dnes je sobota 26. září, svátek má Andrea,
je Mezinárodní den kulturního dialogu.

Zajímavosti

Hormonální jóga není jen o hormonech, její účinky jsou daleko větší

přidáno: 03. 01. 2019

Hormonální jóga je ucelená jógová sestava, která přirozenou cestou harmonizuje hormonální systém. Původně byla vytvořena pro ženy v menopauze, aby jim pomohla od jejích doprovodných příznaků jako jsou návaly, migrény aj. Později se ukázalo, že pomáhá i mladší ženám např. při nepravidelné, příliš silné nebo chybějící menstruaci, při polycystických vaječnících, při problémech se štítnou žlázou nebo s otěhotněním. Účinky takové jógové sestavy jsou opravdu až zázračné, proč tomu tak je?

Jak už sám nadpis napovídá, účinky jógové sestavy jsou ale daleko větší. Vedle harmonizace hormonálních hladin, cvičení hormonální jógy na fyzické úrovni protahuje tělo, pomáhá správnému držení, posiluje svaly a kosti. Na psychické úrovni sestava pomáhá udržovat emoční rovnováhu, je velmi účinná při stresu. A v neposlední řadě vám hormonální jóga přinese vitalitu a duševní pohodu.

Její autorkou je jógová terapeutka a psycholožka z Brazílie Dinah Rodrigues, která je zároveň jedinou školitelkou lektorek hormonální jógy na světě. Dokonce školila hormonální jógu i v kolébce jógy v Indii. Sestavu vytvořila ve spolupráci s uznávanými fyzioterapeuty a lékaři. V sestavě se používá dynamické břišní dýchání, dále tibetské techniky práce s energií a relaxace typu jóga nidra. „Když jsem říkala svému tehdejšímu gynekologovi, že si léčím polycystické vaječníky hormonální jógou, usmál se a říkal, že mám na experimentování ještě pár let čas. Když jsem přišla po třech měsících cvičení těhotná, tak jen konstatoval, že vaječníky jsou zcela v pořádku a já těhotná,“ líčí certifikovaná lektorka hormonální jógy Dagmar Hellerová. Dále dodává: „Cvičení mě nabíjelo energií, bolesti zad, které jsem občas při tehdejším sedavém zaměstnání pociťovala, zmizely.“ Po těchto pozitivních zkušenostech s hormonální jógou se rozhodla ji předávat ženám dále. Absolvovala lektorský kurz u Dinah Rodrigues a přiznává, že to byl velmi silný zážitek - vidět dámu v pokročilém věku pozitivní a plnou energie, která „vyšvihne“ svíčku jakoby nic.

„Myslím si, že by o sestavě hormonální jógy měla vědět každá žena. I když vás název třeba hned neosloví, nastane nějaká životní etapa, kdy její cvičení velmi oceníte.  Kdybych mohla, zavedla bych povinné informování o existenci tohoto cvičení na gynekologii. Možná by bylo účinnější místo velmi rozšířeného užívání hormonální antikoncepce téměř na vše, vědět i o tom, že při některých problémech může velmi účinně pomoci hormonální jóga,“ sděluje Dagmar Hellerová.

„Mám zkušenost, že cvičení tohoto druhu jógy baví jak ženy, které nemají s jógou zkušenost, tak pokročilé jogínky. Vzhledem k tomu, že jsem ze Sedlčan, vedu kurzy hormonální jógy zejména ve Středních Čechách, 12.-13. ledna plánuji víkendový kurz v Orlovně v Dobříši. Pokud byste v novém roce chtěly pro sebe a své zdraví něco udělat, moje doporučení asi tušíte - cvičit hormonální jógu“, dodává na závěr Dagmar Hellerová.

autor článku: Redakce DA a Dagmar Hellerová