Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

Zajímavosti

Lukáš z Tělárny: Zdravé břicho není ploché břicho. Naučte se správně dýchat

přidáno: 27. 03. 2022

Nádech - výdech. Dýchání. Činnost, kterou děláme všichni bez výjimky. Zásadní životní funkce, bez níž bychom nebyli, zároveň ale také nesmírná věda. Nevěříte? Mluvíme-li o “správném dýchání”, vězte, že jen málokterý dospělý dokáže tuto techniku ovládat. Když se to ale naučíte, když se naučíte dýchat do břicha, bude se vám nejen snáze dýchat, ale hlavně lépe žít. Budete zdravější.

Správně dýchat vás (mimo jiné) naučí Lukáš Rác v dobříšské Tělárně na lekcích funkčního tréninku.

Ráno se probudím a rozhodnu se, že ode dneška budu správně dýchat. Jak na to?

V první řadě je dobré uvědomit si, že správný dech není ten, při kterém se nám zdvihá hrudník nahoru. Tenhle stereotyp jsme si vytvořili sedavým způsobem života a obecně špatnými pohybovými stereotypy. Zásadní je roztahovat plíce do šířky, takže se nám při nádechu a výdechu hrudník roztahuje, nikoliv zvedá. Docílíme toho úplně jednoduše - tak, že se zaměříme na to, abychom dýchali hluboce a do břicha. Sám na sobě si to může vyzkoušet úplně každý kdykoliv a kdekoliv. Je důležité zmínit, že není přirozené a zdravé mít ploché až propadlé břicho, ale právě naopak zdraví lidé mají břicho lehce vypouklé.

Proč není zdravé mít na břiše tzv. pekáč buchet?

Když budete umět správně dýchat a používat celé svoje tělo, budete mít břicho automaticky posílené. Přirozeně, bez nutnosti nějakých cviků. Říká se tomu také aktivní břicho. Zkuste se několikrát denně zastavit, narovnat se, prodýchat se zhluboka do břicha a pak takto fungovat při běžných denních aktivitách… Ploché břicho je ale nesmysl i z jiného důvodu - uvědomme si, že v břiše, pod bránicí, máme většinu životních orgánů. Aby fungovaly a byly zdravé, musíme je mít prokrvené, a toho docílíme správným dýcháním do břicha. Když sedíme schouleni do klubíčka, orgány i svaly nám totálně ochabují. Hodně lidí má permanentně studené horní a dolní končetiny, protože se nedokrvují. Špatnou posturou těla blokujeme správný krevní oběh a krev kvůli nedostatku kyslíku nedocirkuluje až do konečku prstů.

Proč se na tohle nezaměřují fitness trenéři?

Protože to není sexy. Hluboké vnitřní svaly, nebo taky hodně zmiňovaný core, nejsou na první pohled vidět. Ve fitku si modelujete především svaly povrchové. Jenomže když umíme správně zaktivovat vnitřní svalstvo břicha, když se správně postavíme, zatáhneme ramena a dýcháme do břicha, tak naše posílené vnitřní svaly krásně podpoří právě ty svaly, které vidíme. Správné hluboké dýchání je jedním z nejzákladnější rehabilitačních cvičení třeba pro maminky po porodu. Můžou s ním začít hned v šestinedělí a díky správnému dýchání se pak snáz dostanou zpátky do kondice.

Co konkrétně může způsobit ochablé jádro neboli core neboli hluboké vnitřní svalstvo?

Můžu dát příklad explicitní, sám sebe. Celý život jsem sportoval, rozhodně jsem ale nepoužíval svoje tělo správně. Pak jsem se začal živit jako “ajťák”, strávil jsem hodiny denně vsedě na židli, v klasicky špatném držení těla - s předsunutou bradou, shrbený, schoulený, bez jakékoliv aktivace dýchání a břišních svalů. Jádro mi nefungovalo vůbec, svaly absolutně neplnily svoji funkci. No a nato jsem začal znovu a hodně cvičit. Ovšem úplně špatně, a způsobil si tím zánět hrudní páteře. Malé svaly, které jdou kolem páteře, jsem přetížil, scukly se a začaly mi tlačit na nervovou soustavu. Jednou mě brněly ruce, jindy nohy, cítil jsem se, jak kdybych měl zabodnutou kudlu v zádech. Podobně můžou lidi, kteří špatně používají své tělo, trpět migrénami, nespavostí, nechutenstvím, vyhřezlými ploténkami a dalšími obtížemi.

Jak dlouho to trvalo?

Asi rok. Pak jsem začal chodit na rehabilitace, kde jsem začal právě s dechovým cvičením. Zpočátku jsem nechápal proč. Byl jsem zvyklý tahat váhy, a najednou jsem měl ležet a soustředit se na dýchání do břicha. V této fázi jsem se ale správně dýchat naučil, a když jsem si pak dělal rekvalifikační kurz na trenéra, bylo rovněž dýchání to první, co jsem se začal učit. Tyhle dva momenty pro mě znamenaly velké prozření a i já při trénincích funkčního tréninku vždycky s každým začínám od dýchání.

V Tělárně ale taky zvedáte závaží - kovové kettlebely.

To je až několikátá fáze tréninku. Dýchání je vždycky na prvním místě, a až když se naučíte správně dýchat, můžete začít správně zvedat kettlebel. V principu je jedno, jestli budu zvedat malé dítě ze země, jestli budu tahat tašky s nákupem nebo budu v tělocvičně zvedat činku či kettlebel. Pořád jde o správné zapojení hlubokých vnitřních svalů.

V dnešní době vzrostl počet lidí, které trápí psychické potíže. Může jim pomoci správné dýchání?

Je to jednoduché. V jakém stavu je vaše tělo, v takovém stavu je mysl. Jestli se nebudu starat o fyzickou schránku, nemůžu čekat, že mi bude psychicky dobře. Proto i hypochondři, kteří si myslí, že jsou nemocní, doopravdy nemocní jsou. Za poslední dva roky nám všichni vštěpovali, že jsme nemocní. Asi i proto vzrostl počet lidí s psychickými obtížemi.

Když je mi špatně, smutno, cítím v sobě nějaký tlak, pomáhá mi lehnout si a prodýchat se. Poradil bys nějaké další podobné mechanismy a techniky, které můžou pomoci ulevit si v běžných dnech?

Tohle je určitě správné. Nejrozumnější je podle mě lehnout si na záda, absolutně se uvolnit, roztáhnout prsty v dlaních, obrátit je směrem ke stropu a pokrčit kolena do úhlu devadesát stupňů. Tím si uvolníme a otevřeme hrudník a trapézové svaly, a teď bychom měli začít centrovat dech do břicha. Správné je, když se vám břicho roztahuje do všech stran. Je potřeba se zklidnit, propojit mozek s tělem a soustředit se jenom na břicho. Ostatní části těla jsou uvolněné. Zvládne to úplně každý. Deset minut denně a je vám mnohem lépe.

Nádech a výdech nosem nebo ústy?

Pouček najdete všude možně řady, ale za mě je to úplně jedno. Nám jde o centrování dechu do břicha, a jakým orgánem ho tam dostaneme, je fuk.

Za jak dlouho si správné dýchání osvojím natolik, abych ho praktikovala spontánně pří běžných denních činnostech? Abych nad tím už nemusela přemýšlet…

Já jsem si správné dýchání osvojil asi za dva měsíce. Denně jsem se zhruba deset minut soustředil na správné dýchání. To můžete dělat kdykoliv a kdekoliv - v autě, při čekání ve frontě, při vaření oběda… Zhruba po této době si správné dýchání do břicha vzalo moje tělo za své a teď už nad správným dýcháním nemusím vůbec přemýšlet. Z vědomého soustředění se mi nový návyk dostal do podvědomí. A to by mělo být cílem každého z nás. Podobně jako když chodíme, taky už nepřemýšlíme nad tím jak. Je to zautomatizovaný pohyb.

Je ještě něco, co nám správné dýchání může přinést?

Mám jednoho klienta, který po měsíci a půl přišel s tím, že je vyšší o tři centimetry. Protože začal správně dýchat a narovnal se. Chodil ke mně pán, který pracoval jako stavař, a po pár lekcích se chlubil, jak je daleko míň unavený a nic ho nebolí. Protože se naučil správně používat svoje tělo a ze všeho nejdřív správně dýchat. Správná postura těla a správné dýchání do břicha odbourá stres, zlepší se vám metabolismus, budete mít zdravé orgány, protože budou prokrvené, předejdete blokaci svalů, výhřezu plotének a mnoha dalším nemocem. Nebudete podráždění, budete dobře spát. Budete mít víc energie a víc se usmívat (smích).

Kontakt na dobříšskou Tělárnu:

adresa: Na Zlaté stezce 1075, 263 01 Dobříš

majitel: Lukáš Rác

tel.: 777 845 353

e-mail: info@telarna.cz

web: www.telarna.cz

facebook: Tělárna

YouTube: TĚLÁRNA - ŠKOLA POHYBU

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná