Dnes je sobota 26. září, svátek má Andrea,
je Mezinárodní den kulturního dialogu.

Zajímavosti

Jednoduché a elegantní způsoby, jak při nakupování omezit plast

přidáno: 20. 07. 2018

Příroda volá SOS, plastového odpadu je víc než dost. Pokud vám není osud naší planety lhostejný, možná také hledáte cesty, jak množství plastu můžete snížit. Začít můžete třeba při každodenním nakupování.

Nebuďte k přírodě lhostejní a omezte při nakupování plast. Plátěné pytlíky si můžete snadno ušít sami nebo koupit přímo v našem městě. Věděli jste, že originální nákupní tašky či pytlíky se vyrábí přímo v Dobříši?

Vlastní nákupní taška

To nejmenší, co lze udělat, je nosit s sebou na nákupy vlastní tašku, kterou lze opakovaně používat a případně vyprat při jakémkoliv znečištění. Je to praktické (snadno ji složíte do batohu či kabelky) a investice se vám navíc dříve nebo později vrátí. Od začátku ledna letošního roku totiž platí zákon, podle kterého musí být všechny igelitové tašky, o které si řeknete například u pokladny, zpoplatněny. Látkové tašky jsou navíc pevné a mohou být zároveň krásným designovým doplňkem vašeho outfitu.

Plátěné pytlíky na pečivo/ovoce

Pečivo nebo ovoce si můžete také nabírat (nebo nechat dát u pultu) do vlastního bavlněného pytlíku. V případě chleba a pečiva je to navíc mnohem efektivnější způsob skladování než igelitový sáček. V igelitu totiž na pečivu mimo jiné velmi rychle začínají růst plísně. Plátno je podle odborníků mnohem lepší materiál, který umožní chlebu dýchat, ale i pomaleji tvrdnout. Měl by vám tak mnohém déle vydržet čerstvý. Plátěné pytlíky si můžete snadno ušít sami nebo koupit.

Nákupy bez plastů v Dobříši

Originální tašky na nákupy i pytlíky na pečivo se navíc šijí, a především prodávají, i v Dobříši - v krámku Rukama Nohama, který funguje pod Farní charitou Starý Knín. „V naší dílně šijeme pytlíky na pečivo v různých velikostech – pro menší i větší rodinu. Také nabídka nákupních tašek je pestrá. Šijeme a prodáváme obyčejné plátěnky na menší nákup, ale také větší pevnější tašky přes rameno z látek s romantickými, elegantními nebo veselými motivy. Na přání tašky ve větším množství na zakázku také potiskujeme, třeba firemním logem,“ říká Noemi Trojanová, zakladatelka celého charitního projektu, jehož cílem je dát pracovní příležitost sociálně znevýhodněným lidem, ale také vyrábět ekologické zboží, beze zbytku zpracovávat použité materiály a chránit tak přírodu.

Pomoci můžete nejen přírodě...

Nákupem v krámku Rukama Nohama, který v Dobříši najdete v Pražské ulici 271, příp. na webu Rukama-nohama.cz, pomůžete nejen přírodě (pokud si zboží neodnesete ve vlastní tašce, dostanete papírovou, při nákupu nad 500 korun plátěnou), ale zejména konkrétním lidem, kteří to opravdu potřebují, ocitli se v tíživé životní situaci, ale nevzdali se a díky svým šikovným rukám se znovu staví na nohy...

autor článku: Ivana Kropáčková