Dnes je středa 24. únor, svátek má Liliana.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

Děti malují DUHU pro děti. Přidáš se taky? Ptá se malá Klárka…

přidáno: 03. 04. 2020

Období nouzového stavu není lehké pro nikoho z nás. Lékaři a zdravotní sestry, hasiči, policisté i další lidé z první linie nasazují každý den své životy, podnikatelé řeší existenční problémy, rodiče jsou zahlceni domácími povinnostmi, péčí o děti i učením, senioři žijí osamoceně a doba karantény začíná dopadat i na děti…

Českou republikou se nese obrovská vlna solidarity, která zapojuje do akce tisíce dobrovolníků. Šijí se roušky, chodí se nakupovat pro babičky a dědečky, vaří se jídla pro lidi ze složek záchranného integrovaného systému. Doba nouzového stavu však začíná být dlouhá a pro mnohé z nás psychicky náročná. Osamoceně se čím dál více cítí i děti, které musí být doma, bez možnosti setkat se se svými kamarády.

Pojďme se tedy společně s nimi pokusit udělat něco, co jim ukáže, že ani ony v tom nejsou samy!

Děti NAMALUJTE DUHU do oken!

Se skvělým nápadem, který pochází od dětí z Itálie a Německa, přišla malá Klárka z mateřské školky na Řitce.

„Namalujeme si taky obrázek duhy, jako děti v Německu, nalepíme ho do okna, a když půjdeme okolo na procházku s rodiči nebo pojedeme v autě, uvidíme, že na sebe myslíme, když si spolu teď nemůžeme hrát,“ řekla Klárka svým rodičům, potom, co dostali zprávou fotografii od svých příbuzných ze zahraničí.

„Ten nápad se nám s manželkou moc líbil. Poprosil jsem tedy paní učitelku Jarku, jestli by o tom mohla informovat i ostatní rodiče dětí ze školky přes naší skupinu VELKÁČI Cestovanételé na WhatsAppu, kterou nám chodí zprávy a fotografie ze školy,“ vypráví tatínek Honza od Klárky, jak se povedlo rozšířit obrázky duhy v oknech po celé Řitce.

Malé Klárce je dnes 5,5 roku a každý den tráví doma s tatínkem. Její maminka totiž musí stále chodit do práce. Tak jako většině dětí je i jí smutno po hrách, smíchu a povídání s kamarády. Když ale jde s tatínkem na procházku a vidí v oknech obrázky duhy, hned má lepší náladu.

„S taťkou vaříme, hrajeme si, ale chodíme i na procházky na louku, kde naháníme laně. To mě baví nejvíc, protože po cestě vidím obrázky kamarádů a mám radost,“ vypráví nám Klárka po telefonu, jak tráví čas, když musí být doma.

„Mezi rodiči jsme si ve skupině obrázky od dětí začali i posílat, a tak se mě Klárka každý den ptá, jestli dneska nepřišla nějaká duha. Nový obrázek jí vždycky potěší. Vidí, že v tom není sama,“ říká tatínek, který se Klárku doma snaží zabavit, jak jen to jde. Jak ale i on přiznává, někdy už je toho moc a prostě se pustí televize.

Na Řitce se DUHA v oknech chytla a obrázky dělají radost nejen dětem

 „Myslím, že korony máme plné televize, ale na děti se trochu zapomíná. Proto jsem moc rád, že tady u nás se nápad od mé ségry, která žije na jihu Německa, chytl,“ řekl nám v telefonátu ještě tatínek Klárky a společně s Klárkou, dalšími rodiči dětí a učitelkami z mateřské školky na Řitce by si všichni přáli, aby se nápad chytl třeba i po celé České republice.

Tablo z "duhových" fotografií dětí ze třídy VELKÁČŮ Cestovatelů vytvořila paní Monika C., která pracuje jako učitelka na 1. ZŠ Dobříš:

Tablo s fotografiemi dětí ze třídy Maláčů KOŤAT s jejich duhovými obrázky vytvořila paní Jana Š.:

PODĚKOVÁNÍ: Srdečně děkujeme touto cestou všem rodičům, za souhlas s uveřejněním fotografií a propagaci tohoto nápadu.

DUHOVÁ VÝZVA pro všechny děti a rodiče

„Navrhujeme, ať všechny děti namalují duhu, kterou umístí do svých oken, na vrátka nebo plot, dveře, jako vzkaz ostatním dětem. Ani ony v tom nejsou samy!“

autor článku: Denisa Havlíčková