Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Soňa,
je Den učitelů v ČR.

Zajímavosti

UPOZORNĚNÍ: Na Dobříšsku přibývá krádeží jízdních kol!

přidáno: 29. 07. 2020

V letních měsících a době dovolených stoupá v našem regionu aktivita zlodějů. Ti se letos zaměřují hlavně na krádeže u rodinných domů, chat a chalup. Nejčastěji mizí majitelům sportovní vybavení jako jízdní kola a koloběžky.

Velké množství lidí během dovolené opouští své domovy. Letní měsíce jsou ale z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku a je třeba si na majetek dávat pozor. Jak lehce, můžete přijít o své věci, už zjistilo i několik lidí z Dobříše a jeho okolí.

Zloději berou téměř cokoliv přímo ze zahrad rodinných domů, sklepů, chat a chalup, ale výjimkou není ani to, že vám zmizí kolo třeba před restaurací či obchodem. Nejčastěji nyní lidé přichází o své sportovní vybavení, které je mnohdy i velmi drahé, ale pro zloděje dál dobře prodejné.

Počet krádeží jízdních kol na Dobříšsku rapidně stoupl

Podle informací Policie ČR řešili dobříšští policisté od začátku roku do dnešního dne 169 trestných činů. V loňském roce to bylo za stejné období 172 případů. Z tohoto počtu bylo v loňském roce 32 a letos 39 případů vloupání.

„V letošním roce bylo odcizeno více jízdních kol, což je bohužel celorepublikový trend," uvedla za KŘP Středočeského kraje por. Bc. Monika Schindlová.

Na Dobříšsku bylo ukradeno k dnešnímu dni už 10 jízdních kol. V porovnání s loňským rokem, kdy bylo odcizeno jízdních kol 5, je to tady jednou takový nárůst krádeží.

"Kola jsou pro zloděje dobrým artiklem, který mohou dobře zpeněžit. Lidé by je neměli pouštět z očí. Pokud musí kolo na ulici odstavit, pak je na místě používat kvalitní bezpečnostní zámek a připoutat ho k pevnému bodu, jako je stojan, zábradlí či sloup. Při ukládání kola do společných prostor domu je nutné dbát na uzavírání vstupních dveří a na stálé uzamčení společných prostor i kol samotných," doplňuje por. Bc. Monika Schindlová upozornění k současné situaci. 

Každý může bezpečnost svého bydliště a věcí ovlivnit tím, že bude dodržovat základní bezpečnostní opatření.

Jak nejlépe zabezpečit svůj majetek v době dovolených a na co si dát pozor?

Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici „ventilačky“ a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají. Na schránkách, na vizitkách na dveřích či zvoncích je dobré uvádět příjmení bez titulů a v množném čísle.

Mechanické zábranné prostředky (mříže, okenice, bezpečnostní zámky, zodolněné dveře apod.) jsou základem každého zabezpečení obydlí. Dokáží pachatele pozdržet, případně odradit od nekalého úmyslu. Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže a kůlny. Policie se však bohužel setkává také s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř přitom mají různou zahradní techniku, nářadí, jízdní kola. Dané věci často nechávají volně ležet i na zahradě.

Velký význam má kvalitní oplocení pozemku a osvětlení před objektem pro lepší viditelnost.  Zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k domům a hřeší na nevšímavost lidí. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé vozidlo zaregistrují a dokáží případně na potencionální pachatele upozornit. 

O odjezdu na dovolenou informujeme pouze nejbližší okruh lidí, kterým věříme. Požádejte někoho z blízkých, aby vám chodil vybírat schránku na dopisy, větrat nebo občas večer rozsvěcet. Nikdy nenechávejte na dveřích vzkazy, které mohou prozradit vaši nepřítomnost.

Co dělat v případě vloupání či kráděže?

Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů. Při podezření z vykradení nevstupujte do obydlí, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.policie.cz)