Dnes je pátek 29. březen, svátek má Taťána.

Zajímavosti

Konec prázdnin! Nepodceňte přípravu dětí na bezpečnou cestu do školy

přidáno: 29. 08. 2022

Kolem 150 000 dětí nastoupí v září do první třídy, mnoho z nich bude také čekat jejich první cesta do školy. Ať už dítě půjde samostatně nebo s doprovodem, vždy je dobré se na danou trasu řádně připravit. Rodičům tak doporučujeme si cestu projít s dítětem předem a zároveň se na ni podívat dětskýma očima. Co pro dospělého vypadá banálně, může být pro dítě nebezpečné. Na co byste si měli během vaší cesty dát pozor? A jak upozornit na případné překážky?

„Konec letních prázdnin se nezadržitelně blíží a dětem brzy začne nový školní rok. Chvíli jim bude trvat, než si zvyknou na jiný denní režim. Úplně něco nového a neznámého však čeká malé prvňáčky. Jejich rodiče je budou během několika prvních týdnů, někdy i měsíců, do školy vodit. Přitom je dobré ratolesti na trase do školy, která by měla být co nejkratší, ale také nejbezpečnější, učit některé dopravní značky, chození po chodnících, po správné straně vozovky a přecházení přes přechody. Trpělivě vše znovu a znovu vysvětlovat a procvičovat. Děti se musí naučit pohybovat sami v dopravě,“ říká por. Bc. Monika Schindlová z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje a dodává, že školáci by také měli vědět, že nemají nosit viditelně klíče od obydlí, pokud je mají zavěšené na krku, schovat je alespoň pod oblečení. Důležité je upozornit děti na to, aby nenastupovaly s cizími lidmi do výtahu či vozidel, nic si od nich nebraly a raději s nimi vůbec nekomunikovaly.

Pozor na dopravu

První cestu si je třeba pečlivě naplánovat, a i opakovaně několikrát projít. Dítě si tak lépe trasu zapamatuje a nebude si vybírat jiné rizikové varianty. Zvolte tedy nejlépe takovou cestu, na které se nachází minimální množství nebezpečných míst. To znamená široké chodníky a co nejméně přechodů přes silnici. Nejlepší možnosti jsou přechody se semafory, nadchody nebo přímé stezky jenom pro chodce. Pokud vaše dítě musí přes silnici, vysvětlete, jak se má správně přecházet – vždy pouze přes přechod, rozhlížet se před i při přecházení, pořádně se podívat nejenom před sebe, ale i za sebe a navázat oční kontakt s řidičem. Dále zkontrolujte, v jakém stavu se daná cesta nachází – poškozené chodníky, díra v silnici, zničené dopravní značení, to jsou věci, které mnohdy nevnímáme, přesto mohou velmi ovlivnit bezpečnost dané trasy.

„Mezi nejčastěji nahlašované podněty patří tzv. překážky u silnice, většinou se jedná o špatně odstavené popelnice, přerostlé křoví, zakryté dopravní značení nebo i odstavené autovraky. Všechny tyto zmíněné věci omezují viditelnost nejenom dítěte, ale i dospělého. Chodec tak nevidí pořádně do silnice a řidič zase nemusí ve správný čas zastavit. Pokud narazíte u přechodu na zmíněné překážky, doporučujeme je třeba přes aplikaci Munipolis nahlásit obecnímu úřadu, aby je mohl včas odstranit,“ říká zakladatel chytré komunikační sítě Munipolis Ondřej Švrček. Podobnou aplikaci má například i město Dobříš. Závady a tipy na opravy zde mohou lidé hlásit také prostřednictvím mobilní aplikace.

Neprobádané skrýše

Při cestě do školy, ale i ze školy budou děti lákat různé skrýše, zákoutí a další neprobádané cesty. Děti jsou zvědavé a rádi prozkoumávají okolí, které ale nemusí být pro ně bezpečné, a navíc se mohou na cestě ztratit. Proto je dobré dítěti ukázat různé orientační body, díky kterým snadněji nalezne cestu zpět. Dále při procházení cvičné trasy je dobré vnímat okolí a zaměřit na případné nástrahy, které dítě může potkat. Ve městech se nejčastěji jedná o průchody, nezajištěné vchody do objektů nebo zničené a opuštěné budovy. Na vesnici to zase mohou být opuštěná obydlí, prázdné studně nebo potoky. Všechny zmíněné nástrahy můžete nahlásit buď příslušnému obecnímu úřadu, inspekci životního prostředí nebo přes mobilní aplikaci, která podnět předá dané samosprávě.

Poraněná a uhynulá zvířata

Narušitelem dětské pozornosti může být i nález mrtvého nebo zraněného zvířete. Dítě se ze soucitu může chtít o dané zvíře postarat a odnést ho do školy nebo domů, což pro něj může být nebezpečné. Proto je dobré svou ratolest připravit na to, jak má v takovém případě reagovat. První pravidlo zní – v žádném případě se zvířete nedotýkat nebo se k němu přibližovat. I když vypadá mírumilovně, nikdy nevíte, jak bude reagovat nebo jak moc je zraněné. Pokud dítě narazí na zraněné nebo uhynulé zvíře, nejlepší bude zavolat městskou policii na čísle 156 nebo záchrannou stanici ve vaší obci, kromě toho můžete uhynulé zvíře nahlásit i přes mobilní aplikaci.

 

autor článku: redakce DA (zdroj: www.policie.cz a www.munipolis.cz)