Dnes je pondělí 30. listopad, svátek má Iva,
je Světový den AIDS.

Zajímavosti

Dnes je mezinárodní den leváků. Znáte nějakého?

přidáno: 13. 08. 2015

Pokud máte v rodině nějakého leváka, nezapomeňte mu dnes popřát. Dnes, 13. srpna, je totiž Mezinárodní den leváků, od jehož oficiálního uznání existence tehdejším Ministerstvem školství uteklo již 43 let.

Leváctví je většinou dědičné. V době socialismu dávali rodiče velkou snahu do toho, aby své dítě přeorientovali, pokud měl skony k psaní levou rukou. Pro leváky nebylo v té době nic. Škrabky, speciální propisky, pera i tužky se dovážely z ciziny jako dechberoucí novinky.

Pokud učíte psát dítě levou rukou, nečekejte, až si osvojí špatné návyky držení pera, díky kterým bude mít nejen nečitelný rukopis, ale bude trpět i křečemi v ruce a výrazně zpomalené psaní ho bude ve škole silně znevýhodňovat. Zařaďte uvolňovací cvičení a začněte psaní na tabuli nebo na stěně s balicím papírem. Při psaní do výšky totiž dítě není sváděno tolik ke špatnému držení psacího náčiní. 

Na světě je 10% leváků

Co se leváctví týče, těchto lidí je na světě kolem 10ti %. Pokud si vyzkoušíte stranovou preferenci oka, nohy a ucha, podle Corena dává přednost levé noze 20%, levému oku 30% a levému uchu dokonce 40% populace. 

Slavní leváci

Ke slavným levákům se řadí např. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Pablo Picasso, Julius Caesar, Wolfgang Amedeus Mozart, Ludwig Van Beethoven, Marie Curie, Bob Dylan, Jimmi Hendrix, Paul McCartney, Sting, David Bowie, Phil Collins, George Michael, Annie Lennox, Celine Dion, Mark Knopfler, Paul Simon, Ringo Starr, Steve McQueen, Peter Ustinov, Charlie Chaplin, Fred Astaire, Robert Redford, Tom Cruise, Robert De Niro, Sylvester Stalone, Bruce Willis, Jim Carrey, Greta Garbo, Julia Roberts, Angelina Jolie, Nicole Kidman, Emma Thompson, Demi Moore. 

Z českých leváků je to Martina Navrátilová, Petr Korda, Stela Zázvorková, Jiřina Jirásková, Tatiana Wilhelmová, Martin Stropnický, Eliška Balzerová, Robert Kodym a další.

autor článku: Jitka Doubravová