Dnes je středa 6. prosinec, svátek má Mikuláš.

Zajímavosti

Někam Mikuláš dorazí teprve dnes, někde už byl o víkendu

přidáno: 05. 12. 2017

Také k vám domů dnes dorazí Mikuláš s anděly a především čerty? Pokud bychom v kalendáři hledali dny, kdy jsou děti nejhodnější a nezlobí, právě 5. prosince je rozhodně datum, které k nim můžeme počítat. Návštěva Mikuláše už ale v Čechách dávno není jen o tom jednom večeru. S touto tradicí je totiž spojeno spousta akcí pro veřejnost před i po samotném svátku.

Většina dětí se už dávno umí básničku, kterou dnes mikulášské družině pečlivě zarecitují. Některé děti se bojí více a jiné méně. I někteří rodiče zastávají názor, že by dnešní den měl děti pořádně vystrašit, někteří naopak tvrdí, že čerti nemají být až tak strašidelní. Ať už se přikláníte k prvnímu či k druhému názoru, Mikuláš, andělé a čerti k 5. prosinci bezpochyby patří.

Někde už se Mikuláš, andělé a čerti objevili

Ti, kteří se dnešního dne nemohli dočkat, mohli vyrazit za mikulášskou družinou už dříve. Uplynulou sobotu se konala tradiční Mikulášská besídka v Sokole Dobříš, v neděli se pak otevřelo Peklo na zámku Dobříš a Veselý Mikuláš dorazil s andělem a čertem i do Skřítkova. Právě veřejné akce na způsob Mikulášské nadílky a Čertovského pekla, jsou v posledních letech u rodin velmi oblíbené.

„Na zámku proběhl letos 5. ročník pekla v pivovarských sklepích a musím říci, že jsme opět evidovali velký zájem. Přicházejí k nám hlavně mladé rodiny s dětmi a i ty největší „zlobivci“ odchází z pekla přeci jen o něco mírnější. Rodiče si akci velmi chválí, poptávka po ní je veliká a přijíždí i lidé z širokého okolí. Pokud nám to blížící se revitalizace zámku dovolí, pokusíme se peklo zachovat i v následujících třech letech, během oprav,“ upřesňuje paní Dagmar Veselá ze zámku Dobříš.

Stejný zájem projevili rodiče také o akci Veselý Mikuláš ve Skřítkově, kam dorazil čertík Bertík, kterého dětem předvedla oblíbená dětská animátorka Denisa Havlíčková. Samozřejmě nechyběl Mikuláš ani anděl. V zábavném programu, do kterého byli zapojeni i rodiče, se tančilo, tvořilo, zpívalo i soutěžilo. Děti, které Mikulášovi a andělovi přednesly básničku, dostaly odměnu v podobě plné mikulášské punčochy. Odpolední program byl zakončen ozdobením vánočního stromu, společným zazpíváním vánoční koledy a při odchodu Mikuláše i anděla mohly děti ještě andělovi do koše vhodit dopis se svým největším přáním, aby ho odnesl Ježíškovi rovnou do nebe. I ve Skřítkově hodlají v této již tradiční akci pokračovat také v dalších letech.

„Mikulášské nadílky pro veřejnost s doprovodným a hlavně zábavným programem jsou v posledních letech velmi oblíbené. Při takových akcích se většinou setkáváme s menšími dětmi, které čerta potkají úplně prvně a rodiče je nechtějí hned vyděsit. Já osobně velmi podporuji takové programy, kde mohou být rodiče s dětmi, a aniž by si to mnozí uvědomili, podpořit svou roli rodiče,“ říká Denisa Havlíčková z Veselé rodiny.  

Mikulášská družina na roztrhání

Nechali jste objednání Mikuláše s jeho doprovodem na poslední chvíli? Možná jste tak narazili a dnes k vám nikdo nepřijde. Ano, v posledních letech jsou totiž mikulášské družiny na roztrhání. Často se bohužel setkáváme s tím, že ani na vesnicích už nechodí Mikuláš automaticky, jako tomu bylo v minulých letech, kdy bylo pro mladé doslova ctí převzít tradici po starších.

Ve větších městech se tak i z tohoto svátku stává drahá sranda, na které jiní vydělávají a rodiny zaplatí až tisíce korun za jejich příchod. V Dobříši a okolí se návštěva takové družiny pohybuje obvykle okolo 500 Kč. Rodiče se ovšem často obávají, aby čerti nebyli příliš zlí a děti neutrpěly nějaké trauma. Je tedy dobré i v tomto případě vybírat pečlivě a nebát se hlavního organizátora zeptat, jak jejich návštěva probíhá.

Jaký názor máte vy? Máme děti strašit anebo je to někdy moc přehnané?

Celou družinu potkáte i zítra

Pokud dětem dnešní postrašení nebude stačit, můžete dorazit ještě zítra na dobříšské náměstí. I sem dorazí od 17:00 hod. svatý Mikuláš se svou družinou. Pro děti bude připravena mikulášská nadílka a od 18:00 hod. nebude chybět ani oblíbený ohňostroj a rozsvícení dobříšského vánočního stromu a svátečního osvětlení. 

autor článku: Kamila Paulová