Dnes je čtvrtek 28. březen, svátek má Taťána.

Zajímavosti

BACHA! 8. ledna proběhne na Skalce u Mníšku pod Brdy ODSTŘEL DIVOČÁKŮ

přidáno: 07. 01. 2020

Ve středu 8. ledna 2020 proběhne od 8:00 do 16:00 hod. mimořádná akce zaměřená na odstřel divokých prasat.

V této době platí přísný zákaz vstupu do lesa v okolí barokního areálu Skalka u Mníšku pod Brdy, který je součástí naháněného území a nachází se na jižním svahu Hřebenů přímo nad městem. Divoká prasata tu již několik let pustoší rozsáhlý travnatý prostor mezi kostelíkem sv. Maří Magdaleny, kapličkami zastavení křížové cesty a budovou bývalého kláštera, na kterém se pořádají významné kulturní a duchovní akce, svatební obřady a řada občanských, spolkových a turistických činností.

A nezůstává jen u Skalky. Škody po divočácích jsou vidět po celém městě, nejčastěji v zahradách místních obyvatel, na travnatých pásech podél silnic a v parcích v centru města. Nepomáhají ani drátěné ploty nebo chemické odpuzovače. Divočáci jsou totiž velmi učenliví a vynalézaví, časem se většině překážek přizpůsobí a překonají je. Jejich likvidace na území města je navíc velmi komplikovaná. Myslivci mohou prasata střílet na honebních pozemcích, na těch nehonebních pouze na zvláštní výjimku a v zástavbě nemohou střílet vůbec. Podobné restrikce, i když mírnější, se týkají i odchytových klecí. Navzdory evidentním škodám nedávno městu nepovolil nadřízený orgán umístění odchytové klece do rozsáhlého parku v intravilánu města, kde se divočáci často zdržují.

Moc tomu nerozumím,“ komentuje rozhodnutí nadřízeného orgánu starostka města Magdalena Davis, „odchytová klec je totiž v centru města jediným řešením. Asi před měsícem jsme například s městskou policií opakovaně řešili případ, kdy v parku běhal zraněný divočák, několikrát na něj narazili i pejskaři a kolemjdoucí chodci, ale zasáhnout nemohli ani myslivci ani strážníci – ti by mohli divočáka zastřelit pouze v případě, že by zaútočil. Zvíře tak zbytečně trpělo a občané žili ve zbytečné nejistotě, a to i poté, co už z parku zmizelo.“

K chystanému odstřelu na Skalce starostka Mníšku pod Brdy dodává: „Naháňky se bohužel stanou běžnou součástí našeho života, abychom škody černé zvěře alespoň částečně redukovali. Podle mého odhadu by jich ročně mělo proběhnout alespoň pět až šest. Časem ale nebude stačit ani to. K zásadnější redukci prasat může dojít až po razantních krocích na celostátní úrovni, a to hlavně v zemědělství. Nezbytné bude zejména zmenšení polí s řepkou a kukuřicí a povinnost zemědělců ponechávat přechodové pásy a mezery mezi polem a lesem. Dalším krokem pak musí být zcela seriózní debata nad navrácením přirozeného predátora, tedy například vlka, do běžné české krajiny a co je pro to potřeba udělat.“

Bližší informace podá Městská policie Mníšek pod Brdy

autor článku: Libor Kálmán redaktor zpravodaje - Městský úřad Mníšek pod Brdy