Dnes je středa 24. únor, svátek má Liliana.

dobrisskoaktualne.cz/zajimavosti

NENÍ NUTNO! Celé Česko zazpívá na podporu v těžkých dobách. Přidáš se i ty?

přidáno: 24. 03. 2020

Ve středu 25. března 2020 ve 12:30 hod. se Českou republikou rozezní píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře "Není nutno", aby ve stavu nouze přinesla trochu radosti nám všem. Hlavním cílem akce je však podpořit všechny hrdiny v prvních liniích.

Po celém světě se nyní lidé snaží udržet dobrou náladu a poděkovat těm, kteří jsou opravdovými hrdiny dnešních dnů. Český národ vždy spojovala hudba a ne jinak tomu bude i tentokrát.

„V Itálii si zpívali sousedé z balkónů, ve Španělsku policisté na ulicích, někde se tleská (už i u nás). Říká se, že co Čech, to muzikant. V domácnostech, obchodech, fungujících podnicích nebo na ulicích se ve středu na chvíli zastavme, vezměme do ruky hudební nástroj a zpívejme,“ vyzívají organizátoři u facebookové události k akci.

Vysílání ČT1, stanice Českého rozhlasu, obecní a místní rozhlasy se přidávají k této happeningové akci na podporu všech lidí v první linii, kteří za nás bojují s pandemií koronaviru. Své díky lékařům, zdravotním sestřičkám, policistům, hasičům, ale i novinářům a dalším, můžete vyjádřit i vy.  

Už zítra přesně ve 12:30 hod. se v přímém přenosu s celým národem spojí oblíbené duo Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř a po úvodním slovu zahrají píseň Není nutno.

„Otevřete okno, sedněte k pianu, vytáhněte kytaru, trubky, housle nebo třeba pokličky z kuchyňské linky a poslouchejte odpočet ke známé písni. Jakmile píseň zazní, zpívejte a hrajte celým srdcem!,“ zvou k akci organizátoři ze Spolku Piána na ulici.

K akci zve ve také Zdeňěk Svěrák ve video pozvánce na webových stránkých k akci: "Tak si říkám? Proč my, se ve svízelných dobách, uchylujeme k písničkám? Jiné národy si vymyslí bojový pokřik a my si zpíváme. Ve 14. století "Aby nás Pánbůh ochránil" a ve 20. "Ať mír zůstává s touto krajinou". Pojďme se té tradice přidržet, a to hned tuto středu po 12 hod." 

Akci pořádá Spolek Piána na ulici

Organizátorem jsou přátelé lidí, kteří denně čelí pandemii, a Piána na ulici z.s.

 „Lidé sedí ve svých obývácích, sledují zprávy o počtu mrtvých a nakažených. Chtěli bychom vykřesat vlnu jedné velké kolektivní energie, kdy v jeden moment bude třeba milion lidí zpívat jednu píseň. Pro radost, pro povzbuzení a pro ty tam venku, kteří se starají. Stejně jako se šíří virus, šíří se i smutek. Rádi bychom si tímto happeningem vstříkli do žil vakcínu, která způsobí pocit sounáležitosti,“ řekl podle https://www.idnes.cz kavárník Ondřej Kobza za spolek Piána na ulici, který akci organizuje.

Na otázku proč zpívat dále iDnes.cz uvedli organizátoři jasnou odpověď. „Protože není nutno se vzdát. Není nutno podlehnout strachu. A hlavně není nutno zůstat sám. Ten pocit nesmí mít nikdo. Zvláště ne ti všichni, kteří musí být venku mimo karanténu a svojí prací pomáhat nám všem.“ 

autor článku: redakce DA