Dnes je sobota 20. duben, svátek má Marcela,
je Mezinárodní den svobody tisku.

Zajímavosti

Novodobí trampové staví v lesích na Dobříšsku nelegální přístřešky a osady

přidáno: 11. 02. 2021

Příroda a les jsou jedním z posledních míst, kde se dá v době dlouhotrvající koronavirové pandemie pohybovat svobodně a bez roušek. Kouzlu přírody v posledních měsících podlehli mnozí a ve velké míře jsou daleko více turisty či rodiny s dětmi navštěvovány také lesy v okolí Dobříše.

Ruku v ruce s objevováním přírody jdou ale také nepříjemnosti, které lidé svým chováním způsobují soukromým majitelům lesů. Podle Ing. Michala Pernici PhD., ředitele společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o., zaznamenávají lesníci uprostřed přírody nárůst nelegálních přístřešků a nocovišť a s nimi souvisejících aktivit, které nejsou v souladu s lesním zákonem.

„Tramping v brdských lesích má mnohaletou tradici, která sahá až do první republiky. Dodnes fungují ve zdejších lesích prvorepublikové trampské osady, v nichž trampové pořádají svoje potlachy. To vše vnímáme a respektujeme. V dnešní době jsme ale bohužel dennodenně svědky nárůstu nových primitivních trampských osad uprostřed lesů. Mladí lidé, kteří jsou jejich autoři, by si ale měli uvědomit, že taková stavba je nelegální a porušuje lesní zákon,“ popisuje Pernica.

 

Novodobé trampské osady se podle jeho slov nacházejí na geomorfologicky či jinak zajímavých místech mimo turistické trasy. Za poslední rok vzrostl jejich počet o několik desítek. „Standardně si udělají ohniště a přístřešek k přenocování, následně tam vyroste i několik uzamykatelných chatiček, ve kterých nacházíme nádobí, nářadí a různé další předměty,“ říká ředitel. Trampové tráví v osadách noci i dny, takže bývá jejich součástí také suchý záchod, v horším případě vykonávají potřebu v přilehlém okolí, což je dle Pernici hygienicky zcela nepřípustné. Další problém představují odpadky, které lidé nechávají na místě osad, a za jejichž odvoz z lesa platí majitelé ročně desetitisíce korun. V neposlední řadě porušují lesní zákon také rozděláváním ohňů v lese a krádeží dřeva.

Pojďme se domluvit a najít kompromis

Majitelé lesa mají snahu o kompromis a dohodu s majiteli osad. Upozorňují ale, že se na ně s žádostí o zřízení jakékoliv stavby v lese dosud nikdo neobrátil, a vzhledem k roztříštěnosti jejich uživatelů je ani nemají šanci sami kontaktovat. Právem majitele lesa je tyto osady zlikvidovat, trampům hrozí také pokuta. Dle lesního zákona jsou všechny takové přístřešky považovány za černé stavby a jejich obyvatelé za ně mohou dostat až do výše 15 000 Kč. Za opakované porušení v průběhu jednoho roku může být tato pokuta až dvojnásobná. Bohužel celý problém vnímám jako problém společenský, kdy lidem zcela chybí vnímání a uznání soukromého vlastnictví. Na Dobříšsku jsou největším majitelem lesů zbirožská a opočenská větev rodiny Colloredo-Mansfeld. Na základě legislativy je to právě rodina Colloredo-Mansfeld, kdo lidem umožňuje do lesů chodit. Ale rozhodně neplatí, že si zde můžou dělat, cokoliv se jim zlíbí,“ dodává Pernica.

V současné době plánuje majitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o. Leonhard Colloredo-Mansfeld ve spolupráci se správci lesa vytvoření a rozmístění informačních cedulí. Ty upozorní veřejnost na nelegální chování v lesích. Novodobé trampy vyzvou k přímému jednání a v ideálním případě vzájemné dohodě.

Týká-li se právě vás stavění přístřešků a osad a máte-li zájem o domluvu s majiteli lesa, můžete kontaktovat ředitele firmy Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o. přes e-mail: pernica@colloredo.opocno.cz.

 

autor článku: Michaela Fialová Rozšafná