Dnes je neděle 27. září, svátek má Jonáš,
je Světový den cestovního ruchu.

Zajímavosti

Novoroční fejeton šéfredaktorky Zdeňky Žádníkové

přidáno: 01. 01. 2018

Pokud rozumem pochopíte, že život je změna, máte jistotu, že život skutečně prožijete.

Přemýšlela jsem, jaké slovo by nejlépe charakterizovalo ten pomalu se ke konci chýlící rok 2017, a napadlo mne slovo ZMĚNA. Změna je slovo ženského rodu, to samo naznačuje, že to se ZMĚNOU nemusí být vždy snadné. Ale zase kdyby bylo všechno jednoduché, tak by nás to snad ani nebavilo.

Někdy je potřeba, aby na změnu dozrál čas nebo MY, někdy jsme do změny natlačeni a až čas ukáže, zda správně, za změnu se můžeme modlit, už aby přišla, jindy se změny bojíme jako čert kříže, někdy o změně nechceme ani slyšet… o to častěji pak přichází, nejlépe nevyžádaná. Pokud nemáme zrovna dobrodružnou povahu a jsme konzervativní, díváme se na slovo změna ostražitě a zpovzdálí… máme raději slovo JISTOTA. Jistota bývá ale často relativní, příliš bych ji nepřeceňovala

Tak zkusíme slovo ROZUM… Už bys, Zdeni, mohla mít rozum, ve svém věku… mi v tom roce 2017 řekl můj tatínek celkem 2x. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že pokud si přeji nějakou zásadní změnu, musím ten rozum vypnout a zapnout emoce, představivost, intuici… svůj radar vnitřní svobody. Pánové tohle většinou neradi slyší, ale celý reklamní a marketingový business je z velké části postaven na práci s emoční inteligencí, takže neříkám žádné novum.

Tak jak bychom spojili slova ROZUM, ZMĚNA a JISTOTA?

Pokud rozumem pochopíte, že život je změna, máte jistotu, že život skutečně prožijete. Dalajláma říká, že jedna věc je nepochybná: Každý z nás má v sobě hodnotu, která čeká, abychom ji probudili. Já dodávám: někdy nás probudí okolnost, někdy druhý člověk, někdy – změna.

Změna může být a často i je - věc rozhodnutí.

  • můžeme se rozhodnout, že nebudeme jíst nic, co mělo maminku a tatínka…
  • můžeme změnit pohled na sebe, přestat se trápit a vycházet vstříc všemu a všem…
  • můžeme se vykašlat na altruismus a konečně se věnovat jenom sami sobě nebo naopak,
  • můžeme chtít svět kolem sebe změnit…
  • můžeme si začít plnit sny,
  • můžeme se o svou sílu rozdělit s někým, kdo to právě potřebuje a věřte, že je to jedna z velmi důležitých věcí. Přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno.

Představte si situaci, kdy si tři děti hrají s míčem, ale jen dvě z nich si ho mezi sebou přehazují. Třetí čeká na přihrávku, ale marně. A u dítěte takto vyloučeného ze hry se v takové chvíli aktivují v mozku stejné oblasti, jako kdyby prožívalo fyzickou bolest… v psychologii je tento pocit, který můžeme vnímat stejně reálně jako fyzickou bolest známý pod názvem sociální bolest. Nezájem, nepozornost, lhostejnost. Jako outsider trpíte. Podobný efekt je i u dospělých. Máme  v sobě totiž zakódováno, že patřit k určité skupině je pro naše přežití velmi důležité. Nezanechávejme za sebou na své cestě životem outsidery… a už jenom tím se outsiderem nikdy nestaneme.

Přeji sílu a energii třeba ke ZMĚNĚ… ať se realita podobá vašim ideálům.

Nacházejme nové cesty, milujme své nejbližší a opatrujme svá přátelství.

A nezapomínejme, že láska hory přenáší.

 

S úctou

autor článku: Zdeňka Žádníková Volencová