Dnes je pátek 27. listopad, svátek má Xenie.

Zajímavosti

Tak jak to je? Ten Dobříš nebo ta Dobříš?

přidáno: 11. 04. 2015

Zejména starší rodáci mají ve zvyku říkat „ten Dobříš“. Mladší obyvatelé a návštěvníci našeho města pak naopak používají „ta Dobříš“. Co říkáte Vy?

Podle legendy založil osadu Dobřich, jeden z druhů Praotce Čecha. Vesnice pak byla Dobřieše čili Dobřicha. V literatuře se používal až do počátku 20. století zásadně jen mužský rod. Až během první poloviny 20. století jazykovědci prosadili názor, že správně je jméno v ženském rodu. Proto se tedy staří Dobříšané obvykle dohadují s mladšími, když je slyší říkat Dobříši dívčím jménem.

Jazyková příručka Ústavu pro jazyk český však uvádí název našeho města v rodu ženském, řiďme se tedy tímto pravidlem a nadále mluvme o "té Dobříši", nikoli "tom Dobříši".

Podrobnější vysvětlení nalezneme na tomto odkazu

Město přitahuje svou pozornost hlavně díky dominantě zámku, který je bezesporu jeden z nejhezčích v České republice. Ovšem celé město má za sebou velmi zajímavou historii, o kterou se zajímají badatelé i turisté. Již 16. května se o historii města a mnohém dalším dozvíte v nově otevřeném Muzeu Dobříš. 

 

autor článku: Redakce DA