Dnes je sobota 18. září, svátek má Kryštof.

Zajímavosti

Velmi silné bouřky s krupobitím hrozí od zítra také na Dobříšsku!

přidáno: 28. 06. 2021

Počasí neporučíme… Co vše příroda dokáže jsme v posledních dnech vnímali asi všichni. Výstrahy meteorologů pro následující dny proto neberme jako strašení, ale opravdu jako varování a včasné upozornění na silné bouřky, kterou mohou přinést řadu nepříjemností. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod.

Teplé počasí už zítra vystřídají silné bouřky

Dnes si užíváme krásné a slunečné počasí, které by se ale podle meteorologů v následujících dnech mělo změnit a přinést i k nám na Dobříšsko studenou frontu.

Dnes a zítra by se odpolední teploty měly pohybovat okolo 29-33 °C. V úterý večer už by se ovšem měla objevit oblačnost s deštěm. V noci pak varují meteorologové před silnými bouřkami a znatelným ochlazením. Teploty by mohly na některých místech klesnout k pouhým 10 °C.

Výstraha pro Dobříš a okolí

Výstraha meteorologů, která je v platnosti také pro Středočeský kraj od zítřejší 20:00 hod. do středy 06:00 hod. ranní, varuje před vysokou pravděpodobností výskytu velmi silných bouřek.

„Očekává se výskyt velmi silných bouřek, ve kterých se může lokálně vyskytnout přívalový déšť s úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 90 km/h a kroupy,“ uvádí web Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

(zdroj foto: FB Meteo Včasné varování)

Doporučení ČHMÚ:

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod.

Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod.

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Pro náš region byl vydán také stav tzv. Povodňové bdělosti

První stupeň povodňové aktivity platí od úterní 20:00 hod. do středeční 12:00 hod. Jedná se o stav, kdy dochází k vzestupu hladin řek, ale voda se ještě nevylévá z břehů. Mohou vznikat zvýšené odtoky vody a snižovat se stabilita stromů v podmáčené půdě.

autor článku: redakce DA (zdroj: www.chmi.cz)