Dnes je neděle 14. duben, svátek má Vincent,
je Světový den monitoringu diabetiků.

Zajímavosti

Ušij si své rukavice a zažij řemeslo na vlastní kůži

přidáno: 10. 10. 2019

Díky Ludmile Osičkové v Dobříši opět ožívá rukavičkářské řemeslo. V této branži se pohybuje už od 90. let, kdy přímo vystudovala šití rukavic a z dílny se nakonec dostala až k návrhářství, šití kolekcí i vedení firmy samotné.

Ludmila Osičková je ženou, která se věnuje mnoha věcem, mezi nimiž je čalounictví, zdravá výživa, jóga, její syn a samozřejmě rukavice, které jsou doslova její vášní. Když byla v roce 2018 uzavřena dobříšská výroba rukavic, kterou vedla právě Ludmila, a kde pracovalo desítky šiček, rozhodla se zdejší řemeslo zachránit.

„Rukavičkářství je krásný obor s úžasnou tradicí, a jsem poslední, kdo ho může vyučovat. Tento obor je pro mě výzva i poslání zároveň, z toho důvodu chci v této české tradici pokračovat,“  říká Ludmila po mnohaleté práci v tomto oboru.

Unikátní rukavičkářský kurz jako jednodenní workshop

Jde o celodenní kurz, při kterém s Lídou projdete teorii, přes kterou se dostanete až k realitě šití rukavic. Poznáte principy výroby a krásu tohoto řemesla doslova na vlastní ruce. To vše absolvujete v dílně v Dobříši, která se nachází přímo v areálu bývalých Rukavičkářských závodů.

Během dne projdete ve zkratce rukavičkářským řemeslem od jeho historie, přes teorii až k seznámení se s technologií výrobního procesu výroby rukavic. „Rukavice si společně se mnou navrhnete, ozdobíte a ušijete. Jestli to budou rukavice pro vás nebo pro vaše blízké, už je jen na vás,“ upřesňuje průběh workshopu Lída.

„Vyberete si sami barvu rukavic, respektive kůže, druh podšívky, změříte si ruku a s tím vším už můžete přijít rovnou na workshop. Všechny informace k těmto úkonům totiž naleznete, na mých internetových stránkách Moje rukavice,“ popisuje průběh workshopu Lída.

„Za mé asistence pak rukavice připravujete, zdobíte, vyšíváte, šijete. Je jen na klientovi, zda si rukavice chce ušít v ruce nebo si troufne na stroje, které máme v dílně. Samozřejmě není ani problém, abych rukavice ušila já a klient si mezi tím vyrobil například přívěšek, peněženku či cokoli jiného.“ říká Lída k průběhu jednodenního workshopu v Dobříši.

Kurz začíná obvykle v 8:00 hod. ráno a s mezi-pauzami z dílny odcházíte asi po 16:00 hod. s hotovými rukavicemi. Cena kurzu pro jednu osobu je 4.200 Kč včetně veškerého materiálu.

„Jedná se o velmi individuální kurz, při kterém mám ideálně jen dva klienty, kterým se maximálně věnuji. Jde o takovou procházku a nakouknutí do dílen rukavičkářského řemesla, ze které si odnesete dárek pro sebe nebo své blízké, který si vlastnoručně vyrobíte a tím vlastně získá pro každého nedocenitelnou hodnotu,“ doplňuje Lída.

Dvoudenní kurz šití rukavic u vás a pro vás

Ludmila Osičková nabízí také možnost uspořádání speciálního workshopu přímo ve vašem městě, ve vaší organizaci či doma, pro skupinu o 10 až 15 lidech. V tomto případě se jedná o dvoudenní kurz.

Tento výukový workshop je postaven na ručním šití a i z něj si odnášíte hotové výrobky dle vlastní nápaditosti a zručnosti. Společně s Lídou si rukavice připravíte, ozdobíte, vyšijete a ušijete. V rámci programu je připraven klasický výrobní postup podle srozumitelných obrázků a jednoduchých návodů. Jde o speciální výukový set, který lze praktikovat téměř kdekoli. Dopředu si zákazníci mohou samozřejmě vybrat barvy kůží, druhy podšívek, knoflíčky a další ozdoby a nitě, které na workshop Lída doveze.

Cena kurzu na osobu je také 4.200 Kč.

Zvládnete kdokoli?

Oba workshopy jsou připraveny tak, aby je zvládl opravdu každý. Doslova kterýkoli náctiletý, dospělí nebo senior. Nezáleží na tom, zda jste někdy šili nebo jste viděli jehlu jen z dálky.

Jedná se o pomalou práci, při které se hodně povídá, vzniká přátelská atmosféra s nezapomenutelnými zážitky a hmatatelné výrobky. Jedná se o pravou ruční výrobu a originální výrobky. 

"V žádném případě nejde o automatizovanou výrobu a vzhledem k tomu, že pracujeme vlastníma rukama, vznikají nám při výrobě nepřesnosti, kterou jsou prostě součástí takové práce. Pracujeme s kůží a vlastníma rukama," dodává ještě Lída na konec našeho povídání. 

Kdy a kde se workshopy konají a jak se na ně přihlásit?

Zaujal vás dnešní článek a máte chuť si zkusit ušít vlastní rukavice, vyrobit originální dárek pro své blízké? Možná chcete darovat tuto možnost někomu ze svých přátel... To už necháme samozřejmě na vás.

Termíny nejbližších workshopů s Ludmilou Osičkovou

  • neděle 13. říjen - Dobříš
  • sobota-neděle 19.-20. říjen – Dobříš
  • sobota-neděle 26.-27. říjen - Olomouc
  • sobota-neděle 9.-10. listopad - Česká Lípa
  • sobota-neděle 16.-17. listopad - Trenčín (Slovensko)
  • sobota-neděle 23.-24. listopad - Praha ​

 

KONTAKT:

Moje rukavice - Ludmila Osičková

autor článku: Denisa Havlíčková a Ludmila Osičková