Dnes je pátek 27. listopad, svátek má Xenie.

Zajímavosti

Fototipy na výlety: Vesnička známá z filmu Bobule nebo z klipu Tomáše Kluse

přidáno: 13. 07. 2018

Malá obec nedaleko Karlštejna má přibližně 155 obyvatel. I přesto je zde i v okolí spoustu zajímavých míst a památek. Vesnička je památkově chráněná oblast. Lidé se zde mohou podívat na dům z filmu Bobule nebo betonové křeslo z klipu Tomáše Kluse.

Malebná vesnička Mořinka se nachází v okrese Beroun, nedaleko Karlštejna. Hlavním lákadlem do této obce je kopec, na kterém se nachází Zdeňkovo křeslo a menhir. Tento velký kámen byl na kopec umístěn v roce 1999 sochařem Petrem Váňou a jeho skupinkou. Umístili zde pseudomenhir, který je vysoký asi 3 metry a váží bezmála 5 tun. Pod kamenem je uložen vzkaz pro budoucí generace.

V roce 2003 přibylo k menhiru ještě sedmisetkilové betonové křeslo, které vytvořil sochař Zdeněk Ruffer. Podle něj se křeslo jmenuje Zdeňkovo. Zajímavé je, že se podařilo křeslo, na rozdíl od menhiru, vytáhnout na kopec bez použití těžké techniky, pouze díky skupince lidí, vozíku a ližin. Křeslo láká návštěvníky také proto, že se zde natáčela část klipu k písni „Přeju Ti“ od známého písničkáře Tomáše Kluse. Tím se později inspirovala i skupina Kryštof a klip zde natočil i její frontman Richard Krajčo k písni „Zůstaň tu se mnou“.

Vydat se sem můžete nejen za kouzelnou atmosférou, ale třeba i za domkem s číslem popisným 1. Byl to vůbec první domek v této vesničce, a právě zde se natáčel film Bobule. Zajímavý je v této vesnici také velký výskyt motýlů. Nedaleko obce Mořinka stojí kopie kamenného komplexu Stonehenge.

A jak se na Mořinku dostat?

Nejlepší a nejjednodušší možností, jak se do obce Mořinka dostat je určitě autem. Pro sportovce by neměl být problém ani dojet na kole. Přímý spoj z Dobříše bohužel není. Autobusem se na Mořinku dostanete jedině z pražského Zličína nebo vlakem přes Řevnice. Možností cesty je spousta, ale součástí je potom i několik přestupů. Návštěva památkově chráněné oblasti za to ale zajisté stojí.

autor článku: Michaela Vaňková