Dnes je pátek 4. prosinec, svátek má Barbora.

Zajímavosti

Fototipy na výlety: Bývalá královská obora, dnes turistická atrakce

přidáno: 27. 07. 2018

Altán, často cíl turistické stezky, se nachází mezi vrchem Aglaia a obcí Mokrovraty. Dříve zde stával altán z březových kmenů a byl součástí královské obory. Dnes ho můžeme ovšem vidět v jiné podobě.

Dříve altán z březových kmenů, dnes zde stojí v jiné dřevěné variantě. Kolem altánu je kruhový průsek a dalších šest paprskovitých průseků, které vedou k okrajům obory. Královská, někdy také Králova, stolice byla přeťata dálnicí D4, a je tak odříznuta od brdského lesa.

Toto místo je nejen cílem všech turistů a cyklistů, ale dá se využít i pro příjemnou procházku. To hlavně díky svému rovinatému terénu. Cestou do bývalé královské obory se jde samozřejmě i lesem. Procházka je tedy hned obohacená o spoustu neškodných zvířecích společníků. Severně, směrem od Voznice, leží v lese tři rybníky – Horní Tušiny, Prostřední Tušiny a Dolní rybník. I ty dodávají procházce, či projížďce na kole lesem, krásnou atmosféru.

K altánu se dá dostat různými cestami. Po žluté turistické značce dorazíte do cíle z Voznice a ze Staré Huti. Pro odvážlivce je tu trasa nevyznačená, a to z Dobříše nebo z Mokrovrat.

Královské obora, založena Jindřichem Pavlem Františkem Mansfeldem, patřila ve své době k největším v Čechách. V této oboře měli dříve panovníci neprodejné právo lovu. Chovali se tu mimo jiné i třeba daňci.

 

autor článku: Michaela Vaňková