Dnes je úterý 19. březen, svátek má Josef,
je Mezinárodní den invalidů.

Zajímavosti

Fototipy na výlety: Místo, kde se kloubí umění se vzděláním

přidáno: 24. 08. 2018

Památník Karla Čapka. Letní sídlo Karla Čapka a jeho manželky slouží dnes jako muzeum jejich života a tvorby. Lidé sem rádi zavítají také kvůli zahradě, kde si mohou odpočinout. Často se zde konají různé akce. Opominout se nesmí ani Čapkova naučná stezka.

Toto muzeum je věnované Karlu Čapkovi a jeho ženě, herečce Olze Scheinpflugové. Podle rybníka, který je hned vedle památníku, se toto místo také nazývá Strž.

V 19. století zde bývala zpracovávána železná ruda, jak se můžete dozvědět na jednom z panelů „Čapkovy naučné stezky.“ Po první světové válce získal celý objekt do správy Václav Palivec. Ten ho dal jako svatební dar právě Karlu Čapkovi a jeho manželce Olze.

Čapek se o své „letní sídlo“ velmi staral a rád ho zkrášloval. Napsal zde i několik svých velkých děl, například Válku s mloky, Bílou nemoc či Cestu na sever. Zejména v létě 1938 se zde také stýkal se spoustou významných osobností z řad politiků i umělců.

V dnešní době je možné tento dům, nyní již muzeum, navštívit: odhaluje život a dílo Karla Čapka i jeho manželky. V podkroví má také svou expozici novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. V zahradě pana Čapka je k vidění také pomníček Čapkovy Dášeňky. Na její počest se zde pravidelně koná akce „Den pejsků“. Je zde ale možnost navštívit spoustu dalších akcí, povětšinou koncerty, výstavy či divadelní představení. Místo je hojně využívané i ke svatebním obřadům.

Pokud se chcete dozvědět o životě Karla Čapka něco více, vyjděte si na procházku po okolí památníku. Od roku 2012 je zde naučná stezka, která je rozdělená na tři okruhy dlouhé 2 km, 7 km a 10 km. Cestou můžete potkat deset informačních panelů, které vám přiblíží témata historie, přírody i turistických zajímavostí. Na stránkách památníku Karla Čapka je možné projít si trasu pomocí virtuální prohlídky.

A jak se k památníku dostat? Nejlépe na kole, tím můžete zajet až přímo k samotné budově, či si na něm projet Čapkovu stezku. Druhá nejpohodlnější varianta je auto, které ale musíte nechat na parkovišti cca půl kilometru od Strže. Další možností je samozřejmě autobus či vlak, který staví ve Staré Huti. K památníku je to potom procházka něco přes kilometr.

autor článku: Michaela Vaňková