Dnes je úterý 27. říjen, svátek mají Šarlota a Zoe.

Zajímavosti

Navštivte nedaleký Karlštejn, nabízí k vidění mnoho krás a zajímavostí

přidáno: 05. 10. 2018

Karlštejn, jedna z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších památek u nás. Ročně tento hrad navštíví přes 200 000 turistů. K vidění je spousta zajímavých míst a expozic včetně Velké věže, Císařského paláce či Kaple svatého Kříže. Výlet si můžete udělat autem, vlakem i na kole. Pojďme si přiblížit dobu Karla IV. i to, jak hrad vypadá dnes.

Jistě už mnozí z vás na Karlštejně byli. Máme to štěstí, že se nenachází od Dobříše nikterak daleko. Spousta lidí si ovšem udělá výšlap nahoru a tím končí. Proto si samotný Karlštejn v dnešních fototipech malinko přiblížíme. Karlštejn leží ve stejnojmenném městysu nedaleko Berouna, uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras. Je to mohutný kamenný gotický hrad. Hlavními částmi hradu jsou studniční věž, budova Purkrabství, Hodinová věž, Císařský palác, Mariánská věž a Velká věž. V okolí leží vinice a hluboké listnaté lesy.

Tento středověký hrad byl v obrozenecké době nazýván také jako Karlův Týn. Jistě všichni víme, že postavit ho nechal Karel IV. okolo roku 1348, mimochodem téhož roku, kdy byla založena Univerzita Karlova. Hrad měl sloužit jako soukromé sídlo právě římského císaře a českého krále Karla IV. Později byl pozměněn význam hradu a toto místo začalo sloužit jako klenotnice pro uschování říšských korunovačních klenotů a souboru svatých ostatků. V současnosti je Karlštejn jedním z nejvíce navštěvovaných hradů v České republice. Každoročně hrad navštíví přes 200 000 turistů. Navštívit můžete na hradě tři prohlídkové okruhy, a to soukromé a reprezentační prostory hradu včetně Kaple svatého Kříže, Mariánské věže a přízemí či Vyhlídku z Velké věže. Od letošního roku do roku 2022 by se mělo pracovat na rozsáhlé rekonstrukci přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce. Pod Karlštejnem je možnost zavítat i do některé z restaurací a hospůdek či obchůdků se suvenýry. 

Jak se na Karlštejn dostat? Pokud pojedete autem, je možnost zaparkování přímo pod hradem. Na Karlštejn si pak můžete udělat procházku, nebo se nechat svézt koňským spřežením. Výlet si sem můžete udělat i vlakem, ovšem nutně přes Prahu. Do obce Karlštejn jede totiž vlak z pražského hlavního nádraží. Z Dobříše přímo na hrad je to něco přes 26 km, pro zapálené sportovce je tu tudíž i možnost jet třeba na kole.

autor článku: Michaela Vaňková