Dnes je úterý 27. říjen, svátek mají Šarlota a Zoe.

Zajímavosti

Kruhové muzeum, sousoší obětem války či růžový sad, i to je Památník Lidice

přidáno: 07. 09. 2018

Příběh Lidic každý zná, a kdo ne, měl by si jej připomenout. Na území obce Lidice stojí dnes kruhový památník Lidice. V muzeu je k vidění expozice s názvem „A nevinní byli vinní…“ Spousta lidí zapaluje svíčky u sousoší obětem druhé světové války. Najít zde můžete i růžový sad. Do září je zde možnost navštívit i letní kino.

Lidice je obec ležící poblíž Kladna. O vyhlazení obce Lidice jste určitě všichni slyšeli. Pokud ne, pojďme si tento příběh trošku přiblížit. Za druhé světové války, v roce 1942, byla obec vyhlazena Nacisty v rámci „Heydrichiády“. Tato obec záměrně zmizela pod záminkou toho, že kdosi z Lidic měl údajně něco společného s útokem na Heydricha. Ve skutečnosti šlo o náhodné vybrání obce k vyhlazení. Obyvatelé Lidic byli popraveni či odvezeni do koncentračních táborů. Menší část dětí byla poslána na „poněmčení“. Po válce se vrátilo 143 žen a 17 dětí. Nejvýznamnější dominantou obce byl barokní farní kostel sv. Martina.

Na místě, kde stávaly Lidice, je dnes jejich památník. Ten vznikl při příležitosti dvacátého výročí události v roce 1962. Památník je kruhový objekt, v kterém se nachází muzeum. Nedaleko památníku je také růžový sad či sousoší dětským obětem druhé světový války, konkrétně 82 umučených ve vyhlazovacím táboře Chelmno. Sem chodí lidé zapalovat svíčky, ale na místě najdete také spoustu plyšáků.

 

Na místě tragédie je také možno spatřit místo, kde dříve stávala škola, ostatky již zmiňovaného kostela sv. Martina, či Horákův statek, na jehož zahradě byli postříleni lidičtí muži. Součástí areálu je i růžový sad. Ten nechal v padesátých letech vybudovat britský spolek Lidice shall live. Památník tedy obsahuje celkem 21 000 rostlin. Celý charakter sadu má vyjadřovat různé události v historii starých Lidic. V památníku je možné kromě různých výstav a expozic navštívit i letní kino.

 

A jak se do Lidic dostat? Nejjednodušší možnost je samozřejmě autem. Cesta trvá cca 45 min. Železniční trať v Lidicích bohužel není, ale pokud byste chtěli výlet spojit i s delší procházkou, nejbližší stanice je obec Středokluky. Ta je od Lidic vzdálená 5 km. Autobusem, stejně jako vlakem, vede cesta přes Prahu. Ze zastávky Praha, Dědina, jede do Lidic přímý autobus. Celá cesta z Dobříše do Lidic trvá autobusem necelé 2 hodiny.

autor článku: Michaela Vaňková