Dnes je pátek 4. prosinec, svátek má Barbora.

Zajímavosti

Fototipy na výlety: Dominanta, na kterou každoročně zavítá řada turistů

přidáno: 10. 08. 2018

Spousta lidí stále hledá tipy na výlety a úplně zapomíná navštívit místa ve svém městě či vesnici. Víte, jaké výstavy můžete navštívit na našem zámku Dobříš? Zjistili jste si někdy něco o jeho historii? Pojďme si ten náš zámek trošku přiblížit...

Zámek Dobříš je postaven ve slohu rokoko. Je to trojkřídlá stavba, ke které patří ještě krásný francouzský park a rozsáhlý park anglický. Francouzský park je často přirovnáván zahradám ve Versailles, nedaleko Paříže.

Dnes je tento park bohužel kvůli rekonstrukci zavřený, avšak nemusíme strádat, protože na jižní straně zámku se nabízí park anglický, který slouží perfektně nejen k procházkám, ale i k odpočinku v přírodě. Ve stínu i na sluníčku, se psy i s kamarády či rodinou. Ideální místo pro volný den.

Celý zámek byl až do 2. světové války ve vlastnictví rodu Colloredo-Mansfeldů. V roce 1942 ho vyvlastnili nacisté a zámek sloužil jako sídlo říšského protektora. V roce 1945 pak sloužil jako Domov spisovatelů pro Svaz českých spisovatelů. To už zámek vlastnil československý stát. Na zámku chvíli bydlela i herečka Adina Mandlová. Od roku 1998 byl zámek navrácen potomkům Colloredo-Mansfeldů. Současná podoba zámku pochází už z let 1745-1765. V tuto dobu byla Jindřichem Pavlem Mansfeldem uskutečněna rokoková přestavba.

Toto místo bylo a je hojně využíván i filmaři. Všichni jistě víme, že se zde natáčela Princezna ze mlejna, ale málokdo ví, že tento zámek si vybrali i filmaři pro film Rytíři ze Šanghaje v hlavní roli s Jackie Chanem a Owenem Wilsonem nebo třeba Jack Rozparovač s Johnnym Deppem. Natáčel se tu také třeba film Princ a já 2 a mnoho dalších.

V současné době můžeme na zámku navštívit třeba výstavu historických panenek, kdy je zde možné prohlédnout si stovky panenek z celého světa. Další výstavou je na zámku výstava obrazů Hany Germaničové, a to přesně v galerii JCM. Kde zhlédnutí jsou zde také portréty známých tváří či reprodukce děl Alfonse Muchy a Václava Brožíka. Obě výstavy jsou na zámku k dispozici do konce srpna. O prázdninách je na zámku Dobříš také možnost nočních prohlídek. Jedná se o tzv. prázdninové středy. Nechybí ani sokolnické ukázky, jako každý rok. Ta nejbližší je už tuto neděli 12.srpna.

autor článku: Michaela Vaňková